"Pravosudni sustav i dalje ne ispunjava svoju dužnost prema žrtvama na Kosovu, unatoč tome što tamo već sedam godina traje međunarodna administracija", navodi se u izvješću organizacije za zaštitu ljudskih prava čije je sjedište u New Yorku.
"Manjinske zajednice, a posebno srpska, vjeruju stoga manje nego ikada da mogu osigurati život na Kosovu", upozorava HRW.
U ožujskom nasilju 2004. godine sudjelovalo je gotovo 50.000 ljudi. Ubijeno je 19 osoba, ozlijeđeno više od 900, a oko tisuću ljudi bilo je prisiljeno napustiti svoje domove. Oštećeno je ili potpuno uništeno 30-ak pravoslavnih crkava i manastira.
Poslije gotovo dvije godine, optužnice su podignute samo protiv 426 osoba, "većinom za manja kaznena djela", a samo "nešto više od polovice tih slučajeva je okončano presudama", navodi HRW.
Nakon gotovo sedam godina međunarodne uprave "vlasti su imale dovoljno vremena da poprave manjkavosti sudskog sustava", smatra organizacija HRW.
HRW je pozvao Ujedinjene narode, OESS, kosovsku policiju i lokalne vlasti da bez odgode počnu rad na poboljšanju pravosudnog sustava.
UNMIK je u srijedu odbacio ocjene HRW-a da je pravosuđe na Kosovu neuspješno nakon ožujka u 2004. godine. Glasnogovornik UNMIK-a, Neeraj Singh izjavio je da kažnjavanje aktera ožujskog nasilja ostaje prioritet međunarodne administracije na Kosovu, ali je naveo da podaci HRW-a nisu točni.
Po njegovim riječima gotovo 50 najozbiljnijih slučajeva preuzeli su na razmatranje međunarodni tužitelji i 13 sudionika nasilja dobilo je kazne i do 18 godine zatvora.
Kosovski dnevnici na albanskome pridali su veliku pozornost izvješću HRW-a, a najtiražniji dnevnik "Koha Ditore" piše da je slika katastrofalnog stanja kosovskog pravosuđa razlog zabrinutosti za budućnost Kosova.
Kosovo s takvim pravosudnim sustavom teško se može kvalificirati kao zemlja vladavine prava, piše "Koha Ditore".