Do otkrića su došli singapurska biologinja za marikulturu Serena Teoh i njezini kolege s Instituta za marikulturu koji djeluje pri Državnom sveučilištu u Singapuru.
Neželjene nakupine na vanjskom donjem dijelu trupa broda sve su otpornije na dosadašnja sredstva i sve ih je više, zbog čega brodovi tijekom plovidbe moraju trošiti više goriva, čime pridonose većem zagađenju mora.
U posljednjih 30 godina stručnjaci na donje dijelove brodova nanose slojeve koji sadrže tributiltin, bakar i druge biocide, a poznato je da su svi toksični i da nisu biorazgradivi. Istraživanja su pokazala da se svi spomenuti sastojci zadržavaju u morima i oceanima, zbog čega strada morska flora i fauna, a na taj je način ugrožen i hranidbeni lanac.
Međunarodna organizacija za marikulturu pozvala je da se do 2008. u potpunosti iz upotrebe izbaci tributiltin, jer su za sada zamijetili deformacije u razvoju oštriga i nekih puževa.
"Nakon dosadašnjih početnih istraživanja ustvrdili smo da su antidepresivi i lijekovi protiv proljeva učinkoviti, prošli su mnoga klinička istraživanja, a i biorazgradivi su", rekla je Teoh.
Ona nije objavila pojedinosti o tome kako navedeni lijekovi sprječavaju rast morskih organizama na brodskom trupu.