Dodao je kako se Hrvatska ipak nalazi ispred drugih dviju kandidatkinja za punopravno članstvo u Europskoj uniji, Bugarskom i Rumunjskom, no da sve tri zemlje značajno zaostaju po inovacijskom kapacitetu i po ulaganjima u istraživanje i razvoj za razvijenijim zemljama, pa tako i članicama EU.
Iako statistički gledano Hrvatska u istraživanje i razvoj ulaže više od tih dviju zemalja, istraživanja pokazuju nedostatnu efikasnost tih ulaganja.
Zbog takvog se zaostajanja zemlje kandidatkinje ne mogu ni uklopiti u razvojne ciljeve koje su za naredne dvije godine postavljene pred EU.
Istina, dodao je Šundov, na tom području ni stanje u EU nije zavidno, no zemlje članice se ipak pripremaju za postavljanje temelja gospodarstva znanja, jer su svjesne da već sada zaostaju za glavnim konkurentima - SAD-om i Japanom.
Tako primjerice skandinavske zemlje već sada u istraživanje i razvoj ulažu više od 3 posto BDP-a, iako je ta razina ulaganja kao cilj zemljama EU postavljena tek za 2010. godinu.
Znanost i tehnologija među strateškim su područjima koje obrađuje vladina Strategija razvoja Hrvatske do 2013. godine, a koju je na konferenciji predstavila državna tajnica Središnjeg državnog ureda za razvojnu strategiju Martina Dalić, koja je najavila i kako bi konačna verzija strategije trebala biti dovršena do kraja ovog mjeseca.
Poslovna konferencija "Istraživanje i inovacije i njihov utjecaj na konkurentsku prednost tvrtki, gospodarstva i države" prvi je skup u organizaciji tjednika Bussines.hr, a cilj joj je ukazati na važnost istraživanja i razvoja za unaprijeđenje poslovanja tvrtki, ali i cijelog gospodarstva.
(Hina) xrub yds