"Konačno rješenje može se postići samo konsenzusom svih zemalja članica. To još nismo dostigli i treba nam još vremena i strpljenja", rekla je u nedjelju na konferenciji za novinare u Beču austrijska ministrica vanjskih poslova Ursula Plassnik čija zemlja do kraja lipnja predsjedava Europskom unijom.
"Najkasnije 2009. moramo imati odgovor što učiniti s pravnim temeljima Europske unije, tada su izbori za Europski parlament, a mandat preuzima i nova Europska komisija", rekla je Plassnik nakon dvodnevnog neformalnog sastanka ministara vanjskih poslova EU-a i pristupajućih zemalja Rumunjske i Bugarske, na kojem je bilo riječi o pripremi sastanka na vrhu EU-a 15. i 16. lipnja u Bruxellesu, o europskom ustavu i proširenju.
"Nije postignut potpun dogovor što učiniti s ustavom", rekao je na zajedničkoj konferenciji za novinare predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barroso.
Europski ustav, ključan među ostalim i za daljnja širenja EU-a nakon Rumunjske i Bugarske, dosad je ratificiralo 15 zemalja od 25.
Govoreći o proširenju, Barroso je priznao kako među građanima EU-a postoji "strah oko opsega proširenja", te dodao kako se na razini EU-a mora razgovarati apsorcijskom kapacitetu. On je izrazio nadu da će Rumunjska i Bugarska u EU ući 1. siječnja 2007. pod uvjetom da ispune preporuke iz posljednjeg izvješća Europske komisije.
Komisija 16. svibnja nije preporučila datum ulaska te dvije zemlje u EU, odnosno treba li to biti 2007. ili 2008., već je tu odluku ostavila za listopad.
Austrijska šefica diplomacije kazala je da je proširenje prije dvije godine kada je u EU ušlo deset novih zemalja članica "priča o uspjehu".
"To je proširenje donijelo napredak i sigurnost, a iznad svega je promijenilo kontinent", kazala je Plassnik.