Austrijska ministrica vanjskih poslova Ursula Plassnik, koja će predsjedavati sastankom, najavila je da će se razgovarati o konkretnim pitanjima vezanim uz bolje funkcioniranje EU-a, a ne nužno samo o sudbini Ustava, čija je ratifikacija zapela zbog odbijanja na referendumu u Francuskoj i Nizozemskoj prije gotovo godinu dana.
Nastojat će se također, prema ministrici Plassnik, dati "jasnija informacija javnosti o pitanju proširenja EU-a".
U subotu, ministri će skup početi radnim ručkom gdje će se govoriti o tome što europski građani trenutno misle o budućnosti bloka, a popodne će se govoriti o nacrtu Ustava, te procesu širenja EU-a. U nedjelju će agenda uključivati pripreme za summit 15. i 16. lipnja, uz rezime godine u kojoj je trajala "faza promišljanja".
U vrijeme sve jačih podjela oko planova o oživljavanju Ustava i o pitanju proširenja, Austrija, predsjedavajuća zemlja EU-a, nada se da će sastankom u samostanu u Klosterneuburgu uspjeti pročistiti neka pitanja pred summit Unije, ali se ne nada nikakvim čudima ili povijesnim zaključcima.
Europski Ustav važan je dokument za daljnja proširenja Europske unije, jer Sporazum iz Nice na čijim temeljima danas počiva zajednica, ne predviđa više od 27 zemalja u Uniji, što je broj koji će se popuniti ulaskom Bugarske i Rumunjske 1. siječnja 2007. ili 2008.
Pitanje budućnosti EU-a boljeg funkcioniranja institucija i daljnjeg proširenja bit će jedna od glavnih tema i na summitu EU-a u Bruxellesu 15. i 16. lipnja.