Komisija će 10. svibnja usvojiti dokument u kojem će iznijeti svoje stajalište o budućnosti Europe, kao svoj doprinos raspravi u sklopu jednogodišnje "pauze za razmišljanje, koju su čelnici EU-a proglasili u lipnju prošle godine, nakon što su francuski i nizozemski birači na referendumima odbacili europski ustav.
"Europska komisija će sljedeći tjedan dati svoj doprinos definiranju apsorpcijskih sposobnosti EU-a", rekao je Rehn na konferenciji za novinare na kojoj je zajedno s povjerenikom za gospodarska i financijska pitanja Joaquinom Almuniom predstavio dokument o ekonomskim učincima prethednog proširenja.
"Potrebna nam je racionalna rasprava o tom kriteriju", dodao je Rehn, kazavši da je taj kriterij uveden još 1993. godine u Kopenhagenu, ali da ga treba jasnije definirati.
Iako je to jedan od kopenhaških kriterija, apsorpcijske sposobnosti nisu se često spominjale u kontekstu prethodnog proširenja. Ali, nakon što je Turska započela pregovore o pristupnom članstvu, dio zemalja čije javno mnijenje ne podupire ulazak te velike muslimanske zemlje, počeo je isticati da se taj kriterij ne može izbjeći kod budućih proširenja.
Rehn je rekao da je nakon uspješnog proširenja iz 2004. godine, EU sada pred novim izazovom da uključi jugoistočnu Europu u svoje redove.
"Više nema brzih vlakova na putu prema EU-u, međutim važno je da se vlak kreće", rekao je Rehn.
Povjerenik Almunia je istaknuo da svaki krug proširenja ima svoje posebnosti, tako da se ni zadnje proširenje ne treba uspoređivati s budućim, "ali se mogu izvući političke lekcije kako bi se građanima EU-a moglo pokazati da je proširenje i u njihovom interesu", rekao je Almunia.