"Kako je riječ o opsežnim materijalima koje je potrebno razmotriti i analizirati, tako će odluka o daljnjem postupanju državnog odvjetništva biti donijeta po dovršetku te analize", stoji u priopćenju DORH-a.
U DORH-u kažu da su odmah nakon preuzimanja započeli s analizom haaških materijala, no da ne mogu iznositi podatke i pojedinosti jer je riječ o predkaznenom postupku tijekom kojega su sve informacije tajne, posebice prema javnosti.
U DORH-u za sada ne žele govoriti o imenima mogućih osumnjičenika za ratne zločine, no tisak piše da su iz Haaga dostavljeni dokazi protiv Tomislava Merčepa, koji je 1991. bio sekretar za narodnu obranu u Vukovaru, a potom pomoćnik ministra unutarnjih poslova koji je zapovijedao pričuvnom postrojbom u sastavu MUP-a.
Po pisanju "Jutarnjeg lista", na temelju dokaza koje je prikupilo haaško tužiteljstvo Tomislavu Merčepu moglo bi se, osim za ubojstva srpskih civila 1991. godine u Vukovaru, suditi i za ratne zločine počinjene u Pakračkoj poljani, ali i za zatvaranje i mučenje civila na Zagrebačkom velesajmu odakle ih je pričuvna policijska postrojba pod njegovim zapovjedništvom odvodila na Pakračku poljanu.
Zamjenik glavnog državnog odvjetnika Josip Čule izjavio je za "Večernji list" da se ne radi o ustupljenoj optužnici, poput one u slučaju Ademi-Norac nego o gomili sirovih materija koje su haški istražitelji godinama prikupljali. Čule je dodao da se materijali proučavaju, a da su od Haaga zatraženi i dodatni.
"To su takve gluposti da ja nemam zašto reagirati. Tu nema ni jedne činjenice, argumenta. To je sve ki bi da bi, što bi rekao Tuđman (Franjo)", kazao je Tomislav Merčep u izjavi za Hrvatski radio.