U današnjem priopćenju toga SDP-ova savjeta stoji da je jedan od preduvjeta za to da se na razini struke i u suradnji sa svim sudionicima hrvatskoga obrazovnog sustava detaljno dogovore strukturne promjene cjelokupnoga hrvatskog školstva kako bi ono postalo učinkovitije i približilo se obrazovnim praksama razvijenih europskih zemalja.
Savjet SDP smatra da treba dogovoriti i osigurati (do)obrazovanje nastavnika za tu 'novu školu', planirati i osigurati dovoljan broj nastavnika za obvezno srednje školstvo te dostatnu fizičku infrastrukturu i dovoljno proračunskih sredstava.
Ako to pak ne bude učinjeno svjedočit ćemo još jednom neispunjenom obećanju ili kozmetičkoj preinaci, stoji u priopćenju.
Upozoravaju da je nedostatno vrijeme da se promjene temeljito obave do uvođenja obveznog srednjeg obrazovanja te da je nedopustivo eksperimentirati s učenicima i zaposlenima u obrazovanju pa zato traže temeljite i odgovorne pripreme umjesto brzopletih improvizacija.
U priopćenju što su ga potpisali predsjednik Savjeta Gvozden Flego i koordinatorica Odbora za obrazovanje pri Savjetu Marija Lugarić ističe se da članovi Savjeta misle da bi u prevladavanju nezadovoljavajuće razine obrazovanja hrvatskoga stanovništva mjerodavno ministarstvo trebalo posvećivati puno više pozornosti različitim oblicima cjeloživotnoga učenja jer je ono najdjelotvorniji put za postizanje željenih ciljeva na tržištu radne snage o čemu nedvosmisleno govore neki hrvatski i brojni europski dokumenti.
Premijer Ivo Sanader i ministar znanosti, obrazovanja i športa Dragan Primorac najavili su 15. svibnja ove godine da bi od jeseni 2007. godine srednje školstvo u Hrvatskoj moglo postati obvezno.