Spoj lanolinske kiseline pronađen je u masnoćama koje potječu od nekih preživača, poput krava i ovaca te se nalaze u mliječnim proizvodima, kazala je dr. Alexandra Einerhand iz Centra Lipid Nutrition u nizozemskom Vormerveeru, gdje je na ovome istraživanju radila zajedno s kolegama. Tijelo u uobičajenim okolnostima skladišti niske razine lanolinske kiseline - oko 150 do 400 mg, izvijestili su danski znanstvenici.
Ekipa dr. Einerhand provela je istraživanje na 105 pretilih odraslih dobrovoljaca, propisavši jednom dijelu skupine dnevno uzimanje 3,4 grama lanolinske kiseline u kapsulama, a drugoj skupini placebo koji je činilo maslinovo ulje tijekom šestomjesečnog razdoblja.
Kod skupine koja je uzimala kapsule s lanolinskom kiselinom, po završetku šestomjesečnog razdoblja znanstvenici su zamijetili značajno smanjenje masnog tkiva na određenim dijelovima tijela, ovisno o spolu, u odnosu na one kojima je davan placebo.
Smanjenje masnog tkiva bilo je zamjetno već nakon tri mjeseca. Kod žena su promjene zamijećene na trbuhu i bedrima, a kod muškaraca samo na trbuhu. Dr. Einerhand je također izvijestila kako pripravak lanolinske kiseline nije utjecao na smanjenje, primjerice, tkiva u rukama.
Opseg struka prosječno je smanjen za 3,1 cm, a opća tjelesna težina je neznatno smanjena. Na kapsule lanolinske kiseline najbolje su reagirale osobe s najvišim indeksom tjelesne mase. "Promjene su nastale neovisno o promjeni načina prehrane i eventualnoj tjelovježbi", rekla je dr. Einerhand.