Naime, neki lijekovi, poput onih za liječenje povišenog kolesterola i povišenog krvnog tlaka dolaze u interakciju s furanokumarinima iz grejpfruta, pa u krv počinju ulaziti prebrzo, zbog čega u krvotok naglo ulazi i veća doza lijekova. Stoga su znanstvenici upozorili da pacijenti koji uzimaju takve lijekove moraju izbjegavati konzumiranje sokova od grejpfruta.
Nakon pokusa što su ga američki znanstvenici obavili na tri skupine dobrovoljaca od kojih je jedna konzumirala svježi sok naranče, druga svježi sok grejpfruta, a treća prerađeni sok grejpfruta bez furanokumarina, negativna je reakcija ustanovljena samo kod skupine koja je uzimala grejpfrut s furanokumarinima u kombinaciji sa spomenutim lijekovima. Naime, u našoj jetri postoji enzim koji poništava određene količine nekih lijekova i smanjuje djelovanje lijeka čiji sastojci ulaze u krvotok.
Na istraživanju je radio dr. Paul Watkins s kolegama, a rezultati su objavljeni u stručnom časopisu American Journal of clinical Nutrition.
Znanstvenici s farmakologija.com predlažu da proizvođači sokova razmisle o potencijalnoj proizvodnji sokova od grejpfruta iz kojih bi bili uklonjeni furanokumarini, kao primjer navodeći proces proizvodnje dekofeinizirane kave. Dakle, takav bi sok bio prikladan za mnoge osobe koje koriste neke vrste lijekova, a ne žele se odreći konzumiranja soka od grejpfruta.
Znanstvenici su također došli do zaključka da bi furanokumarini mogli biti korisni kod onih pacijenata kod kojih je potrebno povećati razinu lijeka u krvotoku.