U svojim istraživanjima, znanstveni tim iz Teksasa zabilježio je tek blage nuspojave na pojačane doze cjepiva, poput osjećaja nelagode, crvenila ili nešto većeg otoka na mjestu uboda injekcijom.
No ono što je ohrabrujuće u ovom slučaju jest da je primijećeno znatno poboljšanje imunološkog sustava osoba koje su primile veće doze cjepiva, ustvrdili su znanstvenici koji su svoja zapažanja objavili u časopisu Archives of Internal Medicine.
Starije osobe su među najosjetljivijima kada je riječ o komplikacijama koje mogu nastati zbog uobičajene gripe, jer općenito boluju i od mnogih drugih bolesti te imaju puno slabiji imunitet od mlađih ljudi", rekao je direktor Držvnog instituta za alergije i zarazne bolesti Anthony Faucy koji je financirao istraživanje.
"Ova saznanja važan su prvi korak u razvoju novih strategija prema boljoj zaštiti starijih osoba kada je riječ o klasičnoj gripi, zbog koje ih velik broj bude hospitaliziran, a za neke je ishod fatalan", rekao je Fauci.
U SAD-u od sezonske gripe godišnje umre 36.000 osoba, a zbog komplikacija ih u bolnicama na liječenju završi oko 200.000, što je oko 20 posto populacije.
U Baylorovom istraživanju sudjelovale su 202 osobe u dobi od oko 77 godina. Jednoj je skupini ubrizgana uobičajena sezonska doza cjepiva, a druga je primila dva ili četiri puta jaču dozu od normalne. Testovi krvi pokazali su da su svi oni pacijenti koji su dobili jaču dozu cjepiva imali između 44 i 79 posto višu razinu antitijela na gripu u odnosu na one koji su primili niže doze cjepiva.