Prema priopćenju Centra, do 13 sati na referendumu je glasalo 51,8 posto glasačkog tijela koji broji otprilike 485.000 ljudi.
Na posljednjim parlamentarnim izborima u Crnoj Gori, održanim 2002. godine, tijekom prijepodneva je odaziv birača iznosio 25,4 posto.
Službeni podaci koje je iznio predsjednik Referendumske komisije Frančisek Lipka nešto su niži. Prema njima je do 11 sati glasalo 27 posto građana. Lipka je priopćio da glasanje protiče bez većih problema u skladu sa Zakonom o referendumu.
Najveći odaziv je bio u Mojkovcu, a najmanji u Pljevljima. U Podgorici je do 11.30 sati glasalo 29,9 posto građana.
Politički predvodnici dviju suprotstavljenih struja na crnogorskom referendumu, unionista i suverenisti, izjavili su i jedni i drugi kako očekuju pobjedu na referendumu.
Crnogorski predsjednik Filip Vujanović uvjeren je da će referendumski rezultat u Crnoj Gori svi prihvatiti i da će se nakon plebiscita okrenuti jedni drugima i zajednički graditi državnu budućnost.
Vujanović je izaavši na glasanje kazao novinarima kako je za njega je današnji dan važan povijesni trenutak Crne Gore, i uputio je poziv svima da se udruže i budu zajedno u interesu bolje budućnosti Crne Gore.
Vujanović je siguran da su građani prepoznali da je najbolji put njihove države, put samostalne Crne Gore s punim međunarodnim subjektivitetom.
"Nužno je da se međunarodno predstavimo, da bi valorizovali prirodne, ekonomske i sve razvojne prednosti i osigurali da građani imaju bolju kvalitetu života, a ekonomija bolje uvjete privređivanja", ocijenio je Vujanović nakon glasanja.
Vujanović je zadovoljan referendumskom kampanjom, "jer je bila dominantno mirna i demokratska".
"Pružila je mogućnost i jednoj i drugoj opciji da iznesu svoje argumente i pokazala da je Crna Gora demokratski zrela da se izjasni o povijesnoj odluci", rekao je Vujanović.
Vođa oporbenog socijalističkog tabora i uvjereni unionist Predrag Bulatović izrazio je nadu da će nakon referenduma biti prevladana unutarnja podijeljenost zemlje.
"Crnogorski referendum, uz sve nedostatke, pokazao je da Crna Gora polako, demokratski sazrijeva, i veoma je važno da ona od danas krene europskim putem", ocijenio je lider Socijalističke narodne parije Predrag Bulatović.
"Referendum je samo prije pola godine označavan kao sigurnosno pitanje, a ipak je postignut značajni stupanj suglasnosti unutar Crne Gore da bude održan. Bez obzira što je posredovala EU, to treba da se cijeni", rekao je on nakon glasanja.
Prema njegovim riječima, podijeljena Crna Gora, nakon referenduma treba demokratski sazriti i postići široki europski konsenzus kako bi se svi građani i političke snage okrenule europskoj budućnosti.
Bulatović je naglasio da, bez obzira na ishod referenduma, svi ključni politički faktori u Crnoj Gori moraju razmišljati o svim građanima.