Projekt je, po riječima organizatora, vezan uz Dunav koji povezuje zemlje Srednje i Istočne Europe, odnosno uz događanja na tegljaču Nergelli, preuređenom riječnom teretnom brodu.
U sklopu najavljenog projekta "Putovanje uzvodno" održat će se 27. svibnja pristajanje tegljača Nergelli na Dunavu u Vukovaru, rekla je novinarima Francesca von Habsburg.
Na spomenutom brodu je specijalni teret "Kueba", nagrađivani film turskog umjetnika Kutluga Atamana, potresna DVD instalacija koja prikazuje seriju razgovora sa stanovnicima jednog od najozloglašenijih istanbulskih geta snimanih tijekom više od dvije godine.
U projektu sudjeluju umjetnici iz Rumunjske, Bugarske, Srbije, Mađarske i Slovačke, a Hrvatsku predstavlja Renata Poljak s filmskom instalacijom "Sve što znamo". Priča je to o dvoje putnika koji tragaju za objašnjenjima onoga što se zbilo u ratu između Srbije i Hrvatske. Objašnjenja ne nalaze niti u Beogradu, niti u Vukovaru, a umjesto toga uočavaju da ljudi u zabrinjavajućoj mjeri potiskuju kako povijest, tako i sjećanja, ističu organizatori.
Filmska instalacija Renate Poljak bit će prikazana u Muzeju grada Vukovara u dvorcu Eltz 27. svibnja.
Francesca von Habsburg istaknula je da kroz individualne projekte umjetnici u različitim disciplinama govore o manjinama i nevidljivim zajednicama, njihovim migracijama, povijesti i pamćenju te vještinama preživljavanja koje su usvojile kako bi zaštitile identitet i predodžu o sebi.
Svi radovi iz projekta "Kueba: putovanje uzvodno" bit će zajedno predstavljeni na izložbi 24. lipnja u nekadašnjem Gradskom židovskom teatru i novim galerijama Fundacije Thyssen-Bornemizsa Art Contemporary u Beču.
Fundaciju je osnovala Francesca von Habsburg 2002., smještena je u Beču i posvećena produkciji novih radova u autorstvu nekih od najizazovnijih i najkreativnijih umjetnika današnjice.