FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Nadzemaljski sud u Muenchenu o razlozima prekida suđenja Pratesu

BERLIN/MUENCHEN, 19. svibnja 2006. (Hina) - Nadzemljski sud u Muenchenu izdao je u četvrtak navečer priopćenje u kojem se detaljno navode razlozi prekida suđenja Krunoslavu Pratesu zbog suučesništva u ubojstvu Stjepana Đurekovića te njegovo puštanje na slobodu.
BERLIN/MUENCHEN, 19. svibnja 2006. (Hina) - Nadzemljski sud u Muenchenu izdao je u četvrtak navečer priopćenje u kojem se detaljno navode razlozi prekida suđenja Krunoslavu Pratesu zbog suučesništva u ubojstvu Stjepana Đurekovića te njegovo puštanje na slobodu.

U četvrtak je nadzemaljaski sud u Muenhenu odlučio prekinuti suđenje na neodređeno vrijeme i Pratesu omogućiti da se brani sa slobode.

Državno odvjetništvo je početkom ovog mjeseca od pravosuđa Republike Hrvatske i Srbije i Crne Gore zatražilo dokazni materijal kojim bi se dokazalo suučesništvo u ubojstvu hrvatskog emigrantskog političara i jednog od nekadašnjih čelnika INA-e Stjepana Đurekovića 1983.

Od vlasti u Zagrebu su, kako se navodi, zatraženi izvori koji se odnose na izvješća koja je u razdoblju od 1975. do 1988. tadašnjoj Službi državne sigurnosti, pod kodnim imenom "Boem", dostavljao Krunoslav Prates. Osim toga, traži se i svjedočenje bivših djelatnika UDBA-e Josipa Perkovića i Tomislava Milčića, koji su se već trebali pojaviti pred sudom.

Od pravosuđa Srbije i Crne Gore njemačko odvjetništvo traži dostavljanje spisa koji se odnose na operaciju SDS-a, pod kodnim nazivom "Dunav", a kojoj je bio cilj likvidacija Stjepana Đurekovića.

Državno odvjetništvo je, prema priopćenju, zatražilo i iskaze svjedoka Ivana Lasića iz Bosne i Hercegovine, Branka Traživuka nastanjenog na području Republike Srpske, Božidara Spasića, državljanina Srbije i Crne Gore, koji bi kao nekadašnji djelatnici SDS-a trebali rasvjetliti Pratesovu ulogu u umorstvu Stjepana Đurekovića.

Nakon kontakata između bavarskog ministarstva pravosuđa s pravosudnim organima gore navedenih država utvrđeno je da bi sakupljanje dokaza moglo potrajati "najmanje godinu do godine i pol dana".

Predsjedavajući 6. senata nadzemljskog suda u Muenchenu Bernd Heintschel - Henegg ustvrdio je da daljnje zadržavanje Krunoslava Pratesa u pritvoru ne bi bilo spojivo s osnovnim pravima o slobodi građana, sadržanih u njemačkom Ustavu.

Kako se zaključuje u priopćenju, s obzirom na to da Ustav nalaže što brže provođenje procesa odnosno sakupljanje dokaznog materijala, a da je u slučaju procesa protiv Pratesa nemoguće utvrditi datum konačnog uvida u dokazne materijale, njegovo daljnje zadržavanje u pritvoru, u kojem se nalazi od srpnja 2005., neodrživo je.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙