"Zbog velikih zastoja u prikupljanju dokaza i ispitivanju svjedoka sudac Bernd von Heintschel-Heinegg odlučio je prekinuti suđenje i Krunoslava Pratesa pustiti na slobodu", izjavila je za Hinu glasnogovornica suda Margarete Noetzel.
Zastoji se prije svega odnose na neispunjavanje zahtjeva njemačkog državnog odvjetništva i suda upućenim pravosuđima Hrvatske i Srbije i Crne Gore za ustupanjem tražene dokumentacije i omogućavanjem ispitivanja svjedoka, rekla je Noetzel.
"Sudac Heintschel-Heinneg je komunikaciju s pravosuđem u Zagrebu ocijenio vrlo sporom", izjavila je Noetzel.
Šesti senat nadzemaljskog suda u Muenchenu, pod predsjedanjem suca Bernda von Heintschela-Heinegga, svoju je odluku o puštanju Pratesa na slobodu obrazložio Ustavnim odredbama koje se odnose na duljinu boravka osumnjičenika u istražnom zatvoru.
"S obzirom da se trenutno nije moguće procijeniti koliko bi dugo moglo trajati ispitivanje svjedoka i sakupljanje novog materijala, Pratesa se ne može zadržavati u pritvoru unedogled", odlučio je Heintschel Heinegg te je dodao da se u počinjenom djelu doduše radi o kapitalnom deliktu koji ne zastarjeva, ali da je od toga prošlo 23 godina.
Pratesu su vraćeni svi osobni dokumenti i dopušteno mu je slobodno kretanje. On se, međutim, obvezao da će moguće promjene adrese prijaviti vlastima.
Tijekom suđenja Krunoslavu Pratesu, koje je započelo 8. ožujka a trebalo je biti okončano u četvrtak, više puta je dolazilo do zastoja zbog neodazivanja svjedoka iz Hrvatske, prije svega Josipa Perkovića i Tomislava Milčića. Kako se doznaje, sudac procjenjuje da bi sakupljanje novog dokaznog materijala i iskaza svjedoka moglo potrajati i preko godinu dana.
Prates je u srpnju prošle godine uhićen pod sumnjom da je 1983. pomagao u pripremi ubojstva hrvatskog emigrantskog političara Stjepana Đurekovića kojega su, kako sumnja njemačko državno odvjetništvo, usmrtili pripadnici tadašnje jugoslavenske Službe državne sigurnosti.
Pretes je tijekom procesa priznao suradnju s jugoslavenskim obavještajnim službama, prije svega s tadašnjim načelnikom hrvatskog ogranka SDS-a Josipom Perkovićem, ali je nijekao bilo kakvu upletenost u Đurekovićevu smrt.
U svezi s ubojstvom Stjepana Đurekovića njemačko pravosuđe je prošle jeseni raspisalo i međunarodnu potjernicu za Josipom Perkovićem.