Luksuzno opremljena knjiga tiskana je na 500 stranica i donosi preko 400 reprodukcija crno-bijelih i slika u boji. Izdavač je Nakladni zavod Globus (NGZ), a urednik monografije je Tonko Maroević.
Monografije je podijeljen je u tri dijela - slikarev život, djelo te prilozi. Autorica Vere Kružić Uchytil iscrpno je prikazala glavna razdoblja Bukovčeva života u Parizu, Zagrebu, Cavtatu i Pragu, a tu periodizaciju slijedi i u analizi slika, interpretaciji stilskih značajki i kvalitativnih osobitosti slika, rekao je direktor NZG Tomislav Pušek.
Napomenuo je kako je autorica obišla i obradila sve arhive u zemlji i inozemstvu (Prag, Beč, Pariz) kako bi provjerila i upoznala i najmanje podatke za umjetnikovu biografiju ili pojedino djelo.
Opsegom i kompletnošću, monografija o Bukovcu novi je metodski pristup u Hrvatskoj povijesti umjetnosti po akribiji u obradi dokumentacije i povijesnom objektivizmu, kazao je Pušek.
Dr. Ivanka Rebersi Bukovca drži jednim od najznačajnijih i najvećih slikara na prijelazu 19. u 20. stoljeće, koji je bio pokretač i poveznica hrvatskih slikara koji su se vraćali u Zagreb sa studija te cijelu generaciju usmjerio prema modernom slikarstvu.
Monografija obilježava taj trenutak hrvatske kulture kada je krenuo pokret hrvatskog modernog slikarstva, rekla je Reberski napomenuvši da je knjigom podignut "monument Bukovcu i hrvatskoj povijesti umjetnosti".