"Izuzetno smo zbunjeni nedavnim komentarima zapada kojima se izvrće naša energetska politika ", stoji u članku FT-a. "Istina je u stvari da Rusija više ne posluje kao u doba SSSR-a sufinanciranjem cijene energenata svojih susjeda, već cijene određuje po principu tržišnog gospodarstva", piše Krištenko.
Članak je objavljen nakon što je Cheney iskoristio govor održan u četvrtak u Vilniusu da prozove Kremlj, navodeći kako Rusija svoje goleme izvore plina i nafte koristi kao oruđe manipulacije i ucjene za postizanje političkih ciljeva.
Rusija je zbog spora o cijeni plina u siječnju nakratko ukinula isporuku Ukrajini što je za posljedicu imalo i prekid isporuke europskim klijentima, te dovelo u pitanje pouzdanost Rusije kao dobavljača energije.
Moskva je Cheneyeve primjedbe ocijenila neutemeljenima a Krištenko je, ne spominjući Cheneya, kazao kako se ruska energetska politika kao i njezine tržišne i demokratske reforme općenito "sustavno krivo interpretiraju". "Jasno nam je da stari dojmovi teško nestaju, no vrijeme je da zapad prepozna i prizna sazrijevanje i napredak Rusije", istaknuo je.
"U času kada je Rusija krenula u ubrzanu tranziciju prema tržišnim principima, optužuje je se da politizira energetska pitanja".
Krištenko je naglasio kako se Moskva u potpunosti složila sa zahtjevima SAD-a i EU-a da ukine sufinanciranje bivših sovjetskih republika uvedeno u doba SSSR-a. "To se sufinanciranje mora okončati i to ne zbog političkih već zbog gospodarskih razloga. Liberalizacija cijena i ukidanje subvencija za energente bili su glavni uvjeti za primanje bivših sovjetskih država u Svjetsku trgovinsku organizaciju", piše Krištenko.