Očekuje se da će Zapatero u utorak potpisati novi zakon kojim će se ograničiti u koliko navrata ugovori na određeno vrijeme mogu biti obnavljani prije nego automatski postanu ugovori na neodređeno vrijeme. Taj zakon će također smanjiti doprinose za socijalno osiguranje a omogućit će poticaje poslodavcima koji privremene poslove pretvaraju u stalne.
Za razliku od Francuske, koja je prošli mjesec bila pogođena masovnim prosvjedima protiv uvođenja ugovora na određeno za one koji po prvi put traže zaposlenje, Španjolska je kratkoročne ugovore uvela prije nekih 10 godina kako bi smanjila stopu nezaposlenosti tada veću od 20 posto.
Takva mjera je pomogla; stopa nezaposlenosti sada iznosi manje od 10 posto, no uvelike je zloupotrebljavana. Više od pet milijuna Španjolaca, trećina zaposlenih, radi na kratki rok, što je brojka koja je više nego dvostruko veća u usporedbi s razinom privremenog zapošljavanja u ostalim dijelovima Europe.
Vlada premijera Zapatera, koja je došla na vlast prije dvije godine, mišljenja je da su kratkoročni ugovori hendikep u zemlji koja zaostaje za ostatkom Europe u produktivnosti i ulaganjima u nove tehnologije.
Za vrijeme svoje izborne kampanje Zapatero je obećao da će zaustaviti zlouporabu tih kratkoročnih ugovora. Reforme su rezultat 14 mjeseci pregovaranja između sindikata radnika, udruženja poslodavaca i ministarstva rada.
Zapaterova vlada nudi poticaje kompanijama koje kreiraju stabilno zapošljavanje, među kojima i popuste na doprinose za socijalno osiguranje. Nudi i ekstra bonuse u vrijednosti do 3.200 eura godišnje po zaposleniku onim kompanijama koje zapošljavaju mlade i osobe s invaliditetom, piše list Financial Times.