FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Oštre oscilacije tečaja dolara

LONDON, 7. svibnja 2006. (Hina/Reuters) - Špekulacije oko budućegkretanja američkih kamatnih stopa te čak dva upozorenja visokihfinancijskih dužnosnika deviznim ulagačima da su krivo protumačilivažna službena priopćenja rezultirali su protekloga tjedna velikimoscilacijama tečaja dolara.
LONDON, 7. svibnja 2006. (Hina/Reuters) - Špekulacije oko budućeg kretanja američkih kamatnih stopa te čak dva upozorenja visokih financijskih dužnosnika deviznim ulagačima da su krivo protumačili važna službena priopćenja rezultirali su protekloga tjedna velikim oscilacijama tečaja dolara.

Medijsko izvješće prema kojem je predsjednik američke središnje banke Fed Ben Bernanke poručio kako su ga devizna tržišta prethodnoga tjedna krivo shvatila u vezi kamatnih stopa, potaknulo je u utorak podizanje tečaja dolara s najniže razine prema euru u zadnjih godinu dana te u odnosu na jen u zadnjih sedam mjeseci. Na američkoj CNBC televizijskoj postaji u ponedjeljak je objavljeno da je čelnik Feda ustvrdio kako će gospodarski pokazatelji diktirati buduće poteze Feda oko kamatnih stopa. Citirala je i njegove riječi da je Fed "fleksibilan a ne blag", što su ulagači interpretirali kao znak da su otvorena vrata za daljnje zaoštravanje monetarne politike.

Zajedno s posljednjim američkim gospodarskim pokazateljima koji su uglavnom iznad očekivanja tržišta, to izvješće potaknulo je val kupovina dolara, koji je krajem pretprošloga tjedna potonuo pod pritiskom stajališta ulagača da u SAD-u treba očekivati još svega jedno podizanje kamatnih stopa, na pet posto. "Činjenica da je Bernanke pokušao razjasniti kako kamatne stope nisu nužno na svom vrhuncu dala je podršku tečaju američke valute", rekao je valutni strateg Calyona Daragh Maher.

Međutim, već idućeg dana tečaj dolara našao se pod pritiskom jer su ulagači procijenili da su izgledi za rastom kamatnih stopa u eurozoni mnogo veći. Naime, posljednji snažni gospodarski pokazatelji zacementirali su očekivanja o zaoštravanju monetarne politike u eurozoni, te u nešto manjoj mjeri u Britaniji, gdje očekivanja o daljnjem spuštanju kamatnih stopa ubrzano blijede.

"Trenutno je protiv američkog dolara mnogo stvari u igri - snažni gospodarski pokazatelji u eurozoni, australsko podizanje kamatnih stopa. Nadalje, Fed je gotovo blizu vrhunca ciklusa zaoštravanja monetarne politike, dok je taj ciklus u Europi tek započeo a u Japanu se sprema", ocijenio je Jan Lambregts, čelnik istraživanja u Rabobanku.

U četvrtak je, pak, dolar nadoknadio dio gubitaka prema jenu i ostalim valutama, nakon što je japanski ministar financija kazao da skupina industrijski najrazvijenijih država u svijetu G7 nije zatražila pad tečaja dolara nakon svog prošlomjesečnog sastanka. Sadakazu Tanigaki izjavio je da su financijska tržišta pogrešno protumačila priopćenje skupine G7 s njihovog sastanka, u kojem je pozvala zemlje koje bilježe goleme vanjskotrgovinske viškove poput Kine da dozvole aprecijaciju svojih valuta kako bi se razriješile globalne neravnoteže. Tržišta su to shvatila kao poziv za korekciju tečaja dolara, dok Tanigaki upozorava ulagači da su pogrešno protumačili raspravu koja se vodila na tome sastanku.

U konačnici tečaj zelene valute potonuo je na tjednoj razini 0,7 posto prema euru, koji stoji 1,2726 dolara i nalazi se na najvišoj razini u posljednjih godinu dana. Britanska funta poskupjela je 1,8 posto, na 1,859 dolara, najvišu razinu u zadnjih osam mjeseci. Prema jenu dolar je oslabio je 1,14 posto, na 112,54 jena, što je njegova najniža razina od rujna lani.

U međuvremenu, švicarska valuta dobiva poticaj od averzije ulagača prema riziku u uvjetima visokih cijena nafte i rastućih geopolitičkih tenzija oko iranskog nuklearnog programa. Nadalje, guverner tamošnje središnje banke Jean-Pierre Roth u intervjuu za jedan list kazao je da bi švicarsko gospodarstvo moglo ubrzati rast te da skupa nafta ne pritišće gospodarske aktivnosti. Dolar se tako spustio jedan posto prema švicarskom franku i stoji 1,2263 franaka. To sve ojačalo je tečaj 'švicarca' i prema euru, na 1,5609 franka za euro, najviše u zadnja dva mjeseca.

Najveća promjena tečaja zabilježena je kod australskog dolara, koji je poskočio gotovo jedan posto prema američkom dolaru, na najvišu razinu u zadnjih sedam i pol mjeseci. Iza toga leži odluka australske središnje banke o podizanju kamatnih stopa za 0,25 postotnih bodova, na 5,75 posto.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙