Balkanski politički klub utemeljen je 2001. godine i okuplja bivše predsjednike država i vlada Turske, Rumunjske, Bugarske, Makedonije, Moldavije, BiH, Srbije i Crne Gore te bivše vladine dužnosnike i znanstvenike iz Slovenije, Hrvatske i Grčke.
Nekadašnji turski predsjednik Sulejman Demirel je govoreći u Sarajevu ocijenio kako je nedvojbeno da je nacionalizam u prošlosti predstavljao najveću prijetnju miru i stabilnosti na jugoistoku Europe, što se jasno pokazalo i na primjeru BiH.
Ta je opasnost sada otklonjena opredjeljenjem svih zemalja regije za potporu demokratskim vladama no ti procesi ne isključuju potrebu postojanja mehanizama regionalne suradnje, posebice kako bi se otklonile opasnosti koje proistječu iz ekonomske stagnacije, ocijenio je Demirel.
Ministar vanjskih poslova BiH Mladen Ivanić kazao je kako će ukupno stanje u regiji odrediti i put kojim će se pojedinačno kretati svaka od balkanskih država.
"Nitko se više ne stidi biti u ovoj regiji", kazao je Ivanić dodajući kako je i to pokazatelj svijesti o tome koliko je važno međusobno surađivati.
Nekadašnji Visoki predstavnik u BiH Wolfgang Petritsch koji je govorio o svojim iskustvima tijekom dvije i pol godine provedene na dužnosti u Sarajevu ocijenio je kako je bosanskohercegovačko iskustvo bilo dragocjeno za cijelu međunarodnu zajednicu jer je angažirajući se u toj zemnlji puno toga naučila.
"Na žalost", kazao je Petritsch, "na primjeru onoga što se danas događa s nekim međunarodnim misijama, recimo u Africi, pokazalo se da sve lekcije nisu do kraja naučene".
Američki veleposlanik u BiH Douglas McElhaney iskoristio je svoje izlaganje na skupu Balkanskog političkog kuba kako bi još jednom iskazao razočaranje svoje vlade zbog neusvajanja ustavnih promjena Parlamentu BiH.
Pri tom je posredno upozorio kako takav ishod glasovanja o prijedlogu koji je rezultat kompromisa postignutog među domaćim poitičarima može imati ozbiljne posljedice po ambicije BiH da postane članicom euro-atlantskih integracija.
"Ne BiH želio biti u poziciji donositi odluke u NATO-u o, primjerice, angažiranju u Afganistanu, zajedno s predstavnikom neke zemlje u kojoj se odluke moraju nametati", kazao je američki veleposlanik pred sudionicima skupa među kojima su bili i istaknuti članovi Stranke za BiH (SBiH) čiji su se zastupnici ogorčeno protivili usvajanju amandmana na Ustav BiH prije dva tjedna.