Cheney je s kazahstanskim predsjednikom Nursultanom Nazarbajevim u Astani razgovarao o energiji i inzistirao je na proširenju puteva izvoza, osim prema Rusiji, posebice se zalažući za širenje postojećeg naftovoda CTC između nalazišta Tengiz u Kazahstanu i ruske luke Novorosijsk, koji je u vlasništvu američkih tvrtki.
SAD isto tako želi uvjeriti Kazahstan da se poveže s naftovodom BTC i susjednim naftovodom koji povezuje nalazišta u Bakuu s Turskom preko Gruzije, izbjegavajući Rusiju.
Kazahstan se već složio s isporukama nafte tankerom preko Bakuua, na zapadnoj obali Kaspijskog mora, ali službena Astana planira i gradnju naftovoda ispod tog mora koji bi bio novi put izvoza prema Europi.
"To je velika igra 21. stoljeća u Srednjoj Aziji, on (Cheney) će pokušati uvjeriti stanovnike Kazahstana da izvoze izvore iz Kaspijskog mora prema zapadu kako bi zapriječio put Kini i ujedno izbjegao monopol Rusije na naftnim putevima", rekao je Chris Weafer, analitičar banke Alfa u Moskvi.
Washington želi potaknuti razvoj industrije nafte i plina u Kazahstanu i susjednom Turkmenistanu radi opskrbe svjetskog tržišta i zadržavanja cijene nafte i plina.
Cheney je u četvrtak u Vilniusu upozorio Rusiju protiv svake političke prisile koju bi mogla vršiti svojom kontrolom plinovoda i naftovoda u području bivših sovjetskih teritorija.
"Ne postoji legitimni razlog koji bi opravdao upotrebu plina ili nafte za manipulacije i ucjene", rekao je američki potpredsjednik u Vilniusu.