Ovaj provedbeni plan predviđa oko 300 zadataka za svaku od američkih saveznih agencija i upozorava među ostalim kako bi pandemija mogla ograničiti putovanja i voditi uvođenju karantena.
Oni koji bi išli na posao trebali bi držati udaljenost od drugih osoba najmanje jedan metar i izbjegavati kontakt licem u lice.
U planu se međutim upozorava da bi čak i uz sve mjere poput ograničavanja međunarodnih letova, stavljanja u karantenu potencijalno zaraženih putnika i ograničavanja kretanja po zemlji bilo skoro nemoguće spriječiti da pandemija gripe prodre u Sjedinjene Države.
Plan kreće od pretpostavke da bi u slučaju najgore pandemije ptičja gripa mogla ubiti 1,9 milijuna Amerikanaca, inficirati 50 milijuna te da bi na njezinu vrhuncu 40 posto radne snage bilo tjednima odsutno s posla.
Njegova namjera je smanjiti posljedice na najmanju moguću mjeru.
Američki predsjednik George W. Bush je objavio izvorni plan u studenom zatraživši od Kongresa 7,1 milijardu dolara za njegovo financiranje.
Virus ptičje gripe H5N1 još nije dosegnuo Sjedinjene Države i trenutno se ne prenosi s čovjeka na čovjeka. Od njega je do sada oboljelo 205, a umrlo 113 ljudi koji su došli u dodir sa zaraženim pticama u devet zemalja.
Stručnjaci, međutim, strahuju da bi virus mogao mutirati u soj koji bi se lako prenosio s čovjeka na čovjeka i tako izazvati pandemiju.