FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

FAO upozorava na neprijavljivanje ptičje gripe u Kambodži i Mianmaru

ZAGREB/BANGKOK , 10. travnja 2006. (Hina) - Kambodžanski seljani dosada više puta nisu izvijestili vlasti o postojanju peradi zaraženeptičjom gripom u svojoj zemlji, jer za to imaju vrlo malo ili nemajunikakva poticaja, a u Mianmaru gdje je na vlasti vojni režim, virusptičje gripe širi se vrlo brzo i do sada je ondje zabilježeno stotinupoznatih slučajeva zaraze kod peradi, otkad su prije mjesec danaprijavljeni prvi slučajevi, izvijestili su dužnosnici UN-ove Agencijeza hranu i poljoprivredu (FAO).
ZAGREB/BANGKOK , 10. travnja 2006. (Hina) - Kambodžanski seljani do sada više puta nisu izvijestili vlasti o postojanju peradi zaražene ptičjom gripom u svojoj zemlji, jer za to imaju vrlo malo ili nemaju nikakva poticaja, a u Mianmaru gdje je na vlasti vojni režim, virus ptičje gripe širi se vrlo brzo i do sada je ondje zabilježeno stotinu poznatih slučajeva zaraze kod peradi, otkad su prije mjesec dana prijavljeni prvi slučajevi, izvijestili su dužnosnici UN-ove Agencije za hranu i poljoprivredu (FAO).

Nakon što je od posljedica virusa H5N1 u jugoistočnoj kambodžanskoj pokrajini Prey Veng prošle srijede umro jedan 12-godišnjak, dva tjedna nakon njega u selu jugozapadno od glavnoga grada Phnom Penha iz istog je razloga umrla trogodišnja djevojčica. Oba su djeteta bila u doticaju sa zaraženom peradi.

"U oba su slučaja seljani znali kakvu opasnost predstavljaju zaražene ptice, no nisu ništa poduzeli", rekao je glavni UN-ov koordinator za ptičju gripu David Nabarro, dodajući kako je u oba slučaja trebo biti spriječen kontakt "zaraženih ptica s djecom", odnosno "perad je trebala biti uništena" na vrijeme.

U područjima u kojima se pojave slučajevi ptičje gripe i seljaci ih prijave vlastima, kambodžanske bi im vlasti trebale ponuditi kompenzaciju za gubitak peradi, no promatrači ocjenjuju da to očito ne čine, zbog čega su seljaci nemotivirani.

Nakon što su dva tima FAO-a posjetila Mianmar, zaključeno je da je "stanje ondje ozbiljnije nego što se prvotno mislilo", rekao je predstavnik FAO-a za azijsko-pacifičku regiju He Cnangchui.

"Do sada je ovdje zabilježeno više od stotinu slučajeva zaraze kod peradi, uglavnom u dvama područjima, Mandalayu u središtu zemlje i Sagaingu na njezinu sjeveru", rekao je na konferenciji za novinare održanoj u Bangkoku. "Svijest o ovoj za ljude potencijalno opasnoj bolesti u zemlji kojom vlada vojni režim vrlo je niska. Informacije nisu sveobuhvatne ni dovoljno razumljive" za obični narod, rekao je He.

Prvi slučaj ptičje gripe Mianmar je objavio 13. ožujka, a David Nabarro smatra kako ta zemlja ima velik problem u suočavanju s ovom bolešću. "U predstojećih ćemo se nekoliko dana i tjedana fokusirati na situaciju u Mianmaru te ćemo nastojati pomoći da vlasti i stanovništvo budu u stanju nositi se s ovim ozbiljnim problemom", kazao je. FAO će do kraja mjeseca poslati svoj tim stručnjaka u Yangon u sklopu globalnih nastojanja te organizacije da potakne uništenje zaražene peradi, omogući cijepljenje i zaštiti poljoprivredne radnike.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙