Bush je kazao kako shvaća da su Amerikanci u ovom trenutku zabrinuti hoće li Iračani biti u stanju sami vladati svojom zemljom.
"Uvjeren sam da mogu ukoliko mi ne izgubimo odlučnost", rekao je on nevladinoj organizaciji Vijeće za svjetske poslove u Charlotteu u Sjevernoj Carolini.
Suočen s padom potpore američke javnosti načinu kako vodi rat u Iraku i sve većom nepopularnošću iračkog rata, Bush u posljednje vrijeme nizom govora nastoji povratiti povjerenje Amerikanaca u svoje predsjedništvo.
On je ponovno branio svoju odluku da napadne Irak rekavši kako je uklanjanje s vlasti Sadama Huseina bila ispravna odluka za mir u svijetu i sigurnost Sjedinjenih Država.
Bush je kazao kako će o broju američkih vojnika u Iraku odlučivati temeljem preporuka američkih generala na terenu ukazavši da bi se suglasio i s povećanjem ukoliko bude potrebe.
On je, međutim, upozorio kako bi povlačenje Sjedinjenih Država iz Iraka prije dovršenja misije bila "velika pogreška" jer bi to ohrabrilo neprijatelja.
Bush je također branio svoj tajni program prisluškivanja međunarodnih komunikacija Amerikanaca za koje se sumnja da imaju veze s al-Qaidom.
Na riječi jednog kritičara iz publike koji je rekao kako bi se Bush trebao stidjeti svoje politike, američki predsjednik je uzvratio kako je odobrio program prisluškivanja bez inače potrebnog sudskog naloga kako bi zaštitio Sjedinjene Države.
"Pitali ste da li bih se ispričao zbog toga? Odgovor je apsolutno ne", rekao je Bush čiji je program tajnog prisluškivanja naišao na žestoke osude u SAD-u kritičara koji smatraju da on ugrožava građanske slobode Amerikanaca.