Ta je UN-ova agencija ustanovila da, unatoč razlikama koje postoje među pojedincima, rast prosječnog djeteta u bilo kojem dijelu svijeta leži u točno određenom nizu faktora.
"Djeca iz Indije, Norveške i Brazila pokazuju sličnosti u fizičkom razvoju kada su im omogućeni zdravi uvjeti za život u njihovim ranim godinama. Na razlike u rastu djece do pet godina više utječu, primjerice, kvalitetna ishrana, nezagađen okoliš, dobra zdravstvena zaštita i prehrambene navike, od genetskih ili etničkih faktora", stoji u priopćenju WHO-a o standardima o rastu djece.
Studiju su znanstvenici proveli među 8.000 mališana iz Brazila, Gane, Indije, Norveške, Omana i SAD-a u dobi do pet godina. Sva odabrana djeca imala su "optimalne uvjete za pravilan rast", poput primjerice dojenja, nakon toga kvalitetne ishrane i zdravstvene zaštite, a majke su bile nepušači.
Po završetku istraživanja mjereni su visina i težina djeteta s obzirom na životnu dob te omjer visine i težine. Mjereno je i šest ključnih motoričkih razvojnih faza poput trenutaka kad su djeca počela sjediti, puzati i hodati.
"Novi standardi važan su pokazatelj za roditelje, zdravstvene radnike i ostale osobe koje se o djeci brinu tijekom njihova razvoja u prvih pet godina, na individualnoj i populacijskoj razini", rekao je direktor UN-ova Programa za pravilnu ishranu djece Cutberto Garza.