Nagrada, uručena Đikiću u utorak na godišnjem kongresu AACR-a u Washingtonu, najveće je međunarodno priznanje znanstvenicima do 40 godina starosti koji se bave istraživanjem tumora.
U obrazloženju stoji da se nagrada dodjeljuje za pionirski doprinos na području negativnog reguliranja receptora za faktore rasta, a Đikić je prvi znanstvenik iz Europe koji je dobio ovo prestižno američko priznanje u konkurenciji 30 drugih istraživača.
Đikić se bavi istraživanjem mehanizama pomoću kojih se stanice organizma brane od razvoja tumora i vjeruje se da će njegovi rezultati poslužiti kao osnova za nove dijagnostičke i terapeutske metode u borbi protiv raka.
Otkrića za koja je Đikić dobio nagradu rezultat su desetogodišnjeg rada njegove skupine istraživača na Institutu Ludwig za istraživanje raka u Uppsali u Švedskoj te u Frankfurtu na Sveučilištu Goethe.
"Mi smo se u usredotočili na razumijevanje životnih procesa stanica na molekularnom nivou i želimo saznati koji mehanizmi unutar stanice određuju životne procese", rekao je Đikić za Hinu nakon što je primio priznanje.
"Posebno nas zanima kad dolazi do njihova poremećaja i do povećavanja ili smanjivanja signalnih putova na koji način dolazi do razvoja različitih bolesti poput tumora", rekao je.
Otkrića do kojih je došao primjenjiva su u stvaranju lijekova.
Napominjući kako se obično bazična otkrića ovoga tipa za 3 do 10 godina pretvore u "terapeutsku ili dijagnostičku metodu" Đikić je rekao kako su interes za rezultate njegova istraživanja već pokazale farmaceutske tvrtke iz Njemačke i Engleske.
AACR je utemeljen 1907. i najstarija je i najveća znanstvena organizacija na svijetu za borbu protiv raka, a nagradu koju je dobio Đikić dodjeljuje već 26 godina.
Đikić je rođen u Zagrebu gdje je završio medicinski fakultet. Doktorirao je iz područja molekularne biologije, a znanstveno se usavršavao u Sjedinjenim Državama na Sveučilištu New York. Na institutu Ludwig za istraživanje raka u Uppsali bio je voditelj skupine istraživača.
U 2003. je imenovan za profesora biokemije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Goethe u Frankfurtu. Đikić je jedan od najmlađih članova Europske organizacije za molekularnu biologiju (EMBO).