"BiH je propustila teško stečenu priliku da pokrene važan proces modificiranja Ustava kako bi te promjene bile spremne za primjenu na ovogodišnjim listopadskim izborima", rekao je Schilling u pisanoj izjavi dostavljenoj medijima.
Istaknuvši kako je međunarodna zajednica ujedinjeno stajala iza ovog projekta ustavnih reformi, Schilling je kazao: "Predloženi amandmani bili su i još uvijek su neophodni kako bi se započeo ključni proces jačanja vlasti u BiH. Oni koji su odgovorni za neuspjeh ovog paketa reformi, moraju razmisliti o posljedicama svog djelovanja".
Po Schillingovim riječima u ovom trenutku Bosni i Hercegovini treba vremena da razmotri ishod glasovanja u državnom Parlamentu kojim su odbijeni predloženi amandmani, te da vidi koje korake treba poduzeti.
"Potreba za modifikacijom Ustava BiH neće nestati. To je pitanje o kojem će se ponovo morati razmišljati kako bi se BiH bolje pripremila za integracije u Europsku uniju i kako bi vlada bila spremnija za služenje svojim građanima", rekao je Schilling, neizravno najavljujući obnavljanje pregovora o ustavnim promjenama ali nije precizirao kada.
Američki veleposlanik McElhaney je izjavio kako je neusvajanjem predloženih ustavnih amandmana, BiH poslala negativnu poruku NATO-u i EU-u o svojoj neodlučnosti na putu u članstvo u ove dvije organizacije. No, ni McElhaney ne isključuje mogućnost obnavljanja razgovora o ustavnim promjenama što se očituje u njegovim riječima kako usprkos ovom neuspjelom usvajanju ustavnih amandmana "Sjedinjene Američke Države vjeruju u budućnost BiH, kao i da postoji istinska volja građana u BiH za ustavnim reformama".