"Važno je da postoji otvorenost za dijalog i spremnost za rješavanje otvorenih pitanja. U takvom ozračju, bez obzira na teškoće, uvijek je moguće naći rješenja", izjavio je kardinal Bozanić za najnoviji uskrsni broj katoličkoga tjednika "Glasa Koncila".
Podsjetivši kako je Katolička Crkva u Republici Hrvatskoj svoj odnos s državnim vlastima regulirala medudržavnim ugovorima između Svete Stolice i Republike Hrvatske na način kako je to učinjeno u mnogim europskim zemljama, zagrebački nadbiskup je rekao kako su tim ugovorima odnosi jasno definirani.
"Sva postojeća pitanja, pa i ona otvorena, rješavaju se, odnosno trebaju se rješavati unutar tih okvira", izjavio je.
Odgovarajući na upit kako ocjenjuje položaj Crkve u hrvatskom društvu, kardinal Bozanić je rekao kako Crkva živi u narodu i s njim korača kroz stoljeća te je se ne može promatrati kao nešto izvana pridodano jednom narodu.
"Na neki način ona srasta s narodom i pojedincima i postaje dijelom njihova identiteta. Crkvi nije stalo do priznanja i zahvalnosti niti stalne izloženosti pod svijetlima reflektora. Ona u poniznosti želi izvršiti svoje poslanje koje je u svojoj biti služenje Bogu i ljudima", napomenuo je, dodavši kako nažalost kod nekih još "postoje predrasude i stereotipi kad je Crkva u pitanju i jednostavno kao da ne mogu prihvatiti da smo i mi prisutni u ovome društvu".
Govoreći o našem putu u Europsku uniju, kardinal Bozanić je izjavio kako se u tom prevažnom poslu ne treba nepotrebno žuriti te da veliku odgovornost na tom putu nose državne vlasti koje trebaju jasno i hrabro artikulirati naše nacionalne interese i postići konsenzus svih relevantnih subjekata kad su ti interesi u pitanju.
"Potrebno je misliti i na naša prirodna dobra: zemlju, more, obalu, izvore pitke vode...", rekao je, dodavši da smo mnoge neugodnosti i štete u zemlji i u međunarodnim odnosima mogli izbjeći da su neki naši zakoni izrađeni i doneseni mudrije i razboritije.