To je rečeno u utorak na konferenciji za novinare nakon prijepodnevnog dijela proširenog ministarskog sastanka Američko-jadranske povelje na Brijunima.
Susretu na Brijunima nazoče ministri vanjskih poslova i obrane, odnosno njihovi predstavnici zemalja članica Povelje, i njihove kolege iz Estonije, Latvije i Litve, te predstavnici administracije SAD-a, zemlje partnera Američko-jadranske povelje (Inicijative A 3).
Hrvatska ministrica vanjskih poslova i EU integracija Kolinda Grabar Kitarović rekla je kako je brijunski skup poveznica između geografskog sjevera i juga Europe na kojem se razgovaralo o konkretnim iskustvima triju baltičkih zemalja u približavanju NATO-u.
"Zemlje članice Inicijative A 3, izrazile su očekivanja glede budućeg članstva u NATO-u. Od summita u Rigi očekuju jasan signal da će se procjenjivati po onome što su ostvarile i da će pozivnice za članstvo biti upućene što prije", rekla je Grabar Kitarović.
Hrvatski ministar obrane Berislav Rončević rekao je kako je tijekom prijepodnevnog rada ministarskog sastanka bilo govora o angažmanu zemalja A 3 u misijama NATO-a, osobito s obzirom na sudjelovanje u misiji ISAF-a u Afganistanu.
"Hrvatska je spremna proširiti svoje sudjelovanje u ISAF-u", rekao je Rončević, otkrivši kako je u Afganistan već upućena prethodnica satnije od 90 vojnika i da će sukladno odluci Hrvatskog sabora u toj zemlji uskoro biti puni kontingent od 150 hrvatskih vojnika.
Makedonska ministrica vanjskih poslova Ilinka Mitreva rekla je kako je brijunski sastanak potvrda nastavka duha zajedništva međusobne suradnje i solidarnosti zemalja članica Povelje, i u ime svoje zemlje ponovila kako iz Rige očekuje "jasan i nedvojben signal koji će voditi punopravnog članstva u Sjevernoatlantskom savezu".
Čvrst vremenski raspored glede budućeg statusa u NATO-a očekuje i albanski ministar obrane Fatmir Mediu koji je istaknuo nužnost da zemlje članice A 3 sa svime što su do sada ostvarile upoznaju članice NATO-a kako bi od njih u Rigi dobile potporu za što skoriji nastavak proširenja Saveza.
Zamjenica pomoćnika američkog državnog tajnika za europske i euroazijske poslove Rosmary DiCarlo rekla je kako su SAD i dalje odane uspostavi trajnog mira i stabilizacije u jugoistočnoj Europi.
"Smatramo da Europa ne bi bila stabilna, cjelovita i mirna bez stabilnog, mirnog i potpuno integriranog Zapadnog Balkana", rekla je DiCarlo na konferenciji za novinare.
Američka-jadranska povelja prema njezinim je riječima odličan okvir za suradnju triju zemalja koju će SAD i u buduće u potpunosti podržavati.
Kazala je kako su zemlje obuhvaćene Inicijativom A 3 već ostvarile golemi napredak u provedbi nužnih reformi i ispunjavanju uvjeta za članstvo u NATO-u i izrazila nadu kako će tako i nastaviti, te da će Sjevernoatlantski savez biti u mogućnosti 2008. uputiti im pozivnice za punopravno članstvo.
"Hrvatska, Albanija i Makedonija već su dale doprinos misijama NATO-a o svijetu i radujemo se njihovom daljnjem doprinosu kad postanu članice NATO-a u ne tako dalekoj budućnosti", rekla je DiCarlo.
U ime triju baltičkih zemalja novinarima se obratio ministar vanjskih poslova Latvije Artis Pabriks ocijenivši poziv za sudjelovanje baltičkih zemalja na brijunskom skupu izuzetno dobrim i korisnim, zbog njihovog još svježeg iskustva u procesu pristupa euroatlantskim integracijama.
"Ako smo mi mogli postati članicama NATO-a, onda to mogu svi, pa i zemlje Zapadnog Balkana", rekao je Pabriks.
Latvijski ministar ustvrdio je kako je Hrvatska predvodnik zemalja regije, jer je već započela pregovore o punopravnom članstvu u EU-u, a reforme koje mora provesti i uvjete koje mora ispuniti za to članstvo uvelike se poklapaju s kriterijima za članstvo u Sjevernoatlantskom savezu.
Pabriks je izrazio razumijevanje za dvojbe koje u hrvatskoj javnosti vladaju glede članstva u NATO-u, rekavši kako su i baltičke zemlje imale iste probleme.
Zato je pozvao na organizirane i snažne javne kampanje u koju će biti uključene državne ali i nevladine organizacije u kojima će se objasniti prednosti članstva.
"Članstvo u NATO-u strašno pojeftinjuje cijenu sigurnosti zemlje, jer npr. latvijsko nebo sada brane zrakoplovi NATO-a, a sigurnosti nikad nije previše", istaknuo je Pabriks.
Nakon konferencije za novinare izaslanstva zemalja sudionica uputila su se na ručak koji je u njihovu čast priredio predsjednik RH Stjepan Mesić, a poslijepodne će sudjelovati u radu još dviju sjednica koje će biti podijeljene po resorima i na kojima će sudjelovati i ministri iz SiCG, odnosno BiH, zemalja koje žele postati članicama Američko-jadranske povelje.
Ministri vanjskih poslova raspravljat će na temu "Kako osigurati punu euroatlantsku integraciju JI Europe dok će ministri obrane istodobno sudjelovati na sjednici pod nazivom "Razvoj novih snaga: Izazovi reformiranja obrane".
Sudionici proširenog ministarskog sastanka Adriatic-Baltic-Atlantic također će imati bilateralne sastanke, a Brijune će napustiti u srijedu ujutro.