Povod za takvu reakciju je objavljivanje rezultata navodnog istraživanja o odnosu radnika prema radu u "Nedjeljnom vjesniku", kojima se stvara lažna slika o hrvatskom radništvu.
Prema tom "istraživanju", koje prenose i ostali mediji, hrvatski radnici "surfanjem" na internetu utroše godišnje 30 milijuna radnih sati i ukradu svojim poslodavcima više od milijarde kuna.
U stvarnosti se, međutim, ne radi o nikakvom istraživanju već pretpostavci autora koliko radnika ima internetsku vezu i pretpostavci da dnevno "surfaju" 30 minuta.
Jedina osoba koja komentira taj problem je voditelj stručne tehničke službe, i to jedinog hrvatskog poduzeća specijaliziranog za zaštitu računalnih sustava i antivirusnu zaštitu, a uz to se, naravno, navodi i naziv te tvrtke, ističe URSH.
Sindikat upozorava da su upravo radnici ti koji iskazuju lojalnost poslodavcima radeći ponekad i bez plaće, te koji svojim radom doprinose rastu industrijske proizvodnje, a time i stvaranju dobiti njihovih poslodavaca.
Tvrtke imaju na raspolaganju mehanizme zaštite pristupa nekim internetskim stranicama i pitanje je njihove procjene mogućih šteta ako propuste to učiniti.
No, pitanje je imaju li i radnici iste mehanizme da od poslodavaca naplate sve odrađene a neplaćene prekovremene i noćne sate, rad nedjeljom ili neiskorištene dnevne, tjedne i godišnje odmore.
Radnici zavređuju da se piše o takvim problemima, makar uoči prvosvibanjskog blagdana, a ne da ih se neutemeljeno proglašava lopovima, kaže URSH.