FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Arheolozi: Iskapanja kod Visokog uništavaju nalazišta

SARAJEVO, 23. travnja 2006. (Hina) - Arheolozi i povijesničariumjetnosti iz BiH zatražili su prekid iskapanja započetih početkomovog mjeseca kod mjesta Visoko sjeverno od Sarajeva gdje poduzetnik izSAD-a i arheolog-amater Semir Osmanagić uz veliku medijsku pompu tragaza piramidama navodno ravnim onima u Egiptu.
SARAJEVO, 23. travnja 2006. (Hina) - Arheolozi i povijesničari umjetnosti iz BiH zatražili su prekid iskapanja započetih početkom ovog mjeseca kod mjesta Visoko sjeverno od Sarajeva gdje poduzetnik iz SAD-a i arheolog-amater Semir Osmanagić uz veliku medijsku pompu traga za piramidama navodno ravnim onima u Egiptu.

Dvadesetak bosanskohercegovačkih arheologa i kunsthistoričara nazvali su Osmanagića "diletantom" te su ga optužili da svojim radovima uništava dokazana vrijedna arheološka nalazišta, prenose u nedjelju mediji koji su objavili otvoreno pismo javnosti arheoloških stručnjaka.

"Iskapanja tobožnjih piramida kod Visokog su lakrdija iza koje ne stoji službena znanost ni stručnjaci, arheolozi i povjesničari. Krajnje je nebulozno i pomisliti a kamoli tražiti piramide na ovim prostorima", navodi se u pismu te se konstatira kako svatko tko je imalo obrazovan zna kojem vremenu, prostoru i civilizaciji pripadaju takve gradnje.

Arheolozi i povjesničari podsjećaju kako je u razdoblju u kojemu Osmanagić vidi gradnju piramida u BiH, ljudska vrsta na tim prostorima kao i drugdje u Europi, živjela u špiljama.

"Nisu znali graditi ni kuće, nisu poznavali metal, služili su se kamenim oruđem, zagrtali kožama divljači", podsjećaju stručnjaci čiji mišljenje prije početka iskopavanja kod Visokog gotovo nitko da nije ni tražio.

Na mjestu gdje je Osmanagić počeo svoje radove nalaze se zaštićene nekropole stećaka, ostaci iz prahistorijskog, rimskog i srednjevjekovnog razdoblja koji su odavno poznati i istraženi.

Tražeći poništavanje dozvola za iskapanje, arheolozi iz BiH navode kako će u protivnom u svemu izvijestiti UNESCO, Međunarodno vijeće muzeja i druge svjetske udruge jer BiH kao potpisnica Međunarodne konvencije o zaštiti u čuvanju kulturno-povijesnog blaga mora poštivati ono što u njoj stoji odnosno zaštititi poznate arheološke lokalitete

Arheolozi i povjesničari umjetnosti iz BiH skandaloznim drže i to da se Osmanagiću daju i obećavaju novčana sredstva kako bi nastavio svoje radove, dok Zemaljski muzej u Sarajevu nema grijanje još od 1992. godine a stropovi mu se obrušavaju od vlage.

Ovaj muzej nikada nije dobio nikakvu pomoć za arheološka iskapanja niti je bi u stanju nabaviti kakvu knjigu za svoju knjižnicu.

Slična je situacija i s Povijesnim muzejem BiH, Galerijom, moderne umjetnosti i Sveučilišnom knjižnicom.

Bez obzira na prosvjede stručnjaka, Osmanagić je nastavio svoje radove i ovog vikenda a lokalni mediji s posebnim zanimanjem izvješćuju kako je lokalitet bizarnih potraga za piramidama posjetila i ekipa CNN-a.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙