FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Predloženici za rektora i o položaju Sveučilišta u Zagrebu

ZAGREB, 12. travnja 2006. (Hina) - Predloženici za rektora Sveučilištau Zagrebu - Aleksa Bjeliš, Vjekoslav Jerolimov i Ivan Lovrinović nadanašnjoj su se tematskoj tribini u auli sveučilišna Rektorataosvrnuli i na položaj toga najvećeg hrvatskog sveučilišta uRektorskome zboru hrvatskih sveučilišta.
ZAGREB, 12. travnja 2006. (Hina) - Predloženici za rektora Sveučilišta u Zagrebu - Aleksa Bjeliš, Vjekoslav Jerolimov i Ivan Lovrinović na današnjoj su se tematskoj tribini u auli sveučilišna Rektorata osvrnuli i na položaj toga najvećeg hrvatskog sveučilišta u Rektorskome zboru hrvatskih sveučilišta.

Tribina je priređena u skladu s uputama za izbor rektora a na njoj su sudjelovali članovi triju sveučilišnih vijeća područja - biomedicinskoga, biotehničkoga i prirodoslovnoga koji su predloženicima postavljali pitanja vezane za nekoliko tema. Riječ je o organizaciji i financiranju Sveučilišta, studijskim programima, izvođenju nastave i kvaliteti te o znanosti, istraživanju, stručnom radu i odnosima akademske zajednice s okruženjem.

Na početku tribine i prije rasprave predloženici su u kratkim izlaganjima saželi svoja stajališta o tim temama koja su opširnije elaborirali u svojim rektorskim programima.

Prvo pitanje koje im je postavljeno ticalo se njihova stajališta o položaju Sveučilišta u Rektorskome zboru koje je, po mišljenju dekana Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta Dragutina Feletara te još nekoliko drugih profesora, marginalizirano.

I dok Jerolimov smatra da i u situaciji policentričkoga razvoja hrvatskoga visokoga školstva treba nastojati da Sveučilište napreduje koliko god je to više moguće, Lovrinović je ocijenio da zagrebačko Sveučilište "stagnira jer su ga tako u posljednje četiri godine predstavljali njegovi čelnici".

Za Bjeliša pak Sveučilište nije marginalizirano već se u Hrvatskoj stvara prostor konkurencije. Ali, istaknuo je, ono je zapravo jedino istraživačko sveučilište u zemlji, a od ostalih sveučilišta samo se riječko nastoji razvijati kao istraživačko sveučilište.

Jedno od pitanja odnosilo se i na pravnu integraciju Sveučilišta, odnosno na zakonsku odredbu po kojoj do 1. siječnja 2008. treba biti dovršena pravna integracija zagrebačkoga Sveučilišta što znači gubitak pravne osobnosti njegovih sastavnica.

Iako se svi predloženici slažu da je to složeno pitanje, Lovrinović smatra da Sveučilište nije spremno za pravnu integraciju. Bjeliš pak vjeruje da će se u razgovorima o toj složenoj temi, kojoj su u središtu pitanja financiranja i vlasništva nekretnina, shvatiti da se ona mogu riješiti tako da se ostvari moderniji i učinkovitiji sveučilišni sustav.

Ipak, dodao je Bjeliš, "kada studentski žargon bude bio 'idemo na Sveučilište, a ne na fakultet' onda ćemo doista biti sigurni da je Sveučilište integrirano".

Na Lovrinovićevu primjedbu da je "Bjeliš licemjeran što nije nastavio obnašati dužnost prorektora za znanost i razvoj jer je poznato da je nastavak vertikale Jeren-Mencer", reagirali su predsjedavajući sjednicom dekan Farmaceutsko-biokemijskoga fakulteta Ivan Jalšenjak i bivši rektor Marijan Šunjić upozorivši da je to neakademski način komuniciranja.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙