Prema tom izvješću objavljenom u prigodi 16. Međunarodnog dana medijskih sloboda koji se obilježava 3. svibnja, u 2005. poginula su 63 novinara i pet suradnika. S druge pak strane, najmanje 807 novinara je privedeno, najmanje 1.308 je napadnuto ili im se prijetilo, a najmanje 1.006 glasila je pod cenzurom.
RSF osobito upozorava na otmice, počevši s otmicom Florence Aubenas, posebne dopisnice francuskog dnevnog lista Liberation iz Iraka i njezina vodiča Huseina Hanuna, 5. siječnja 2005. RSF međutim navodi i neke "dobre vijesti" u 2005., a to je sve veća sloboda za glasila u Indiji, u indonezijskoj pokrajini Aceh i u nekim zemljama Latinske Amerike.
Što se tiče 2006., RSF ističe da je 19 djelatnika u medijima, među kojima 13 novinara, ubijeno od početka godine, dok ih je trenutno u zatvoru 120.
U povodu tog međunarodnog dana, organizacija objavljuje osvježen popis s imenima 37 neprijatelja slobode tiska koje naziva "žderačima" medijske slobode, kojima je dodala pet novih imena ili udruga: riječ je o Melesu Zenawiju, etiopijskom premijeru, iranskom predsjedniku Mahmudu Ahmadinedžadu, naoružanim tamilskim skupinama na Šri Lanki, kolumbijskom zapovjedniku paravojnih snaga Diegu Fernandu Murillu Bejaranu i vođi kolumbijske gerile Raulu Reyesu.