Po Senghorovoj definiciji frankofonija se ne odnosi samo na skup država, zemalja i regija u kojima se govori francuski i osoba koje se njime služe na svojim dužnostima, nego ona označuje i duhovno zajedništvo.
Frankofonijom je danas obuhvaćeno 49 zemalja članica, četiri pridružene zemlje i deset zemalja promatrača, među kojima je od 2004. i Hrvatska.
O važnosti sudjelovanja Hrvatske kao promatrača u krugu frankofonskih zemalja govorili su na svečanosti belgijska veleposlanica Jehanne Roccas i francuski veleposlanik Francois Saint-Paul.
Prenoseći frankofonski duh, Leopold Sedar Senghor svojim je primjerom pokazao što frankofonija može učiniti u području poštivanja različitosti svih kultura, rekao je Saint-Paul. Ocijenio je da se, braneći frankofoniju, brane različitosti, "što je prijeko potrebno u svijetu u kojem živimo, danas i više nego prije".
Silvija Luks, predsjednica Hrvatske sekcije frankofonih novinara, izrazila je nadu da će se skupina frankofonih novinara povećavati i da će se sve više mladih novinara služiti francuskim. Poznavanjem francuskog ne komunicira se samo s Francuskom nego s cijelim svijetom, istaknula je, dodavši da se tim jezikom služe sve međunarodne organizacije te da su svi ključni dokumenti Europske unije napisani na francuskom, zatim na engleskom i drugim jezicima.
Poeziju L. S. Senghora (1906.-2001.) vrlo dobro su prihvatili čitatelji i kritika u svijetu. Napisao je i senegalsku himnu, a s Aimeom Cesaireom i Leonom Damasom stvorio je filozofsku teoriju Negritude.
Njegove stihove na svečanosti su govorili članovi skupine "Šareni zagrebački leptiri", a prikazani su i kratki filmski prilozi o osobama s frankofonskih govornih područja.
U sklopu ovogodišnjih Dana frankofonije, od 15. do 29. ožujka, u Hrvatskoj se održavaju koncerti, kazališne predstave, večeri poezije, izložbe fotografija, promocije knjiga i natjecanja iz poznavanja francuskog jezika.