Predsjednik Udruge radničkih sindikata Hrvatske Boris Kunst smatra da bi hrvatski sindikati, po uzoru na Francusku, trebali homogenije djelovati protiv zakona koji poslodavcima omogućavaju da zapošljavaju radnike na određeno vrijeme, pretvarajući ih tako u radnike drugog reda.
Kunst je uvjeren da će mladi Francuzi uspjeti iz Zakona o radu izbaciti klauzulu po kojoj poslodavci mogu dati otkaz mladim radnicima do 26 godine starosti bez obrazloženja.
Na sličan način, homogenom i kvalitetno organiziranom akcijom, trebalo bi se suprotstaviti odrednici o zapošljavanju radnika na određeno vrijeme iz Zakona o radu u Hrvatskoj, rekao je Kunst Hini.
I Savez samostalnih sindikata Hrvatske apelira na svijest članova sindikata i hrvatskih građana da reagiraju na francuski način kada je u pitanju izražavanje neslaganja s odlukama Vlade o smanjivanju prava hrvatskih radnika.
Predsjednik Hrvatskih nezavisnih sindikata Krešimir Sever ocjenjuje kako su prosvjedi studenata i sindikata u Francuskoj dobar pokazatelj socijalne osviještenosti ljudi u toj zemlji.
No, ne misle svi sindikalci tako jer dopredsjednik Matice hrvatskih sindikata javnih službi Vilim Ribič upozorava da Europa ima problema s radnim zakonodavstvom, pa je veliko pitanje tko je u "francuskoj priči" u pravu.
Trebalo bi dobro poznavati kontekst i argumente obiju strana, a ne samo one prosvjednika na ulici, kaže Ribič.
Francuski studenti, kojima su se kasnije priključili sindikati, počeli su 7. ožujka prosvjede protiv nove politike zapošljavanja kojom se uklanjaju zapreke pri otpuštanju mladih radnika čime se, tvrde studenti, potkopava francuski Zakon o radu.
Nakon višednevnih prosvjeda na ulicama francuskih gradova, u kojima je bilo i žestokih okršaja s policijom, studentske organizacije i sindikati najavili su za 28. ožujka opći štrajk.