SHU u današnjem priopćenju navodi da je Pravilnik nedorečen, teško primjenjiv, u nekim dijelovima kontradiktoran te da ne uvažava specifičnosti pojedinih nastavnih predmeta.
Sindikat od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta traži da prije prihvaćanja Pravilnika, od svih zainteresiranih čimbenika, uključujući i sindikate, zatraži očitovanje i uvaži mišljenja.
Taj Pravilnik učitelje i nastavnike pretvara u poslušne činovnike koji veći dio energije i vremena trebaju trošiti obavljajući administrativne poslove. Sindikalci drže da o sadržaju Pravilnika nisu konzultirani svi zainteresirani, te da se njime zapravo provode političke odluke, što u konačnici neće rezultirati boljim i učinkovitijim obrazovnim sustavom.
Sindikalci pišu da se prijedlogom Pravilnika ne štiti dostojanstvo i ugled učitelja i nastavnika, a učenike se dodatno motivira na neredovito i "kampanjsko" učenje. Uz to, tvrde kako se u prijedlogu pravilnika predviđa i mogućnost smanjivanja učiteljskih i nastavničkih plaća, upozorivši da bi predlagatelji trebali znati da se pitanje plaća i naknada može rješavati samo pregovorima sa socijalnim partnerima, a ne donošenjem Pravilnika kao jednostranih akata poslodavaca.
Zavod za školstvo predstavio je 8. ožujka konačni prijedlog pravilnika o ocjenjivanju u osnovnim i srednjim školama, u kojemu uz ostalo predlaže uvođenje opisnog ocjenjivanja učenika razredne nastave iz likovnog, glazbenog, tjelesnog i zdravstvene kulture. Novi bi se pravilnik, ako ga Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa prihvati, mogao početi primjenjivati od sljedeće školske godine.