Tadić je, na konferenciji za novinare u Saboru, kazao kako je na to pismom upozorio i ministricu vanjskih poslova Kolindu Grabar-Kitarović, koja mu je, kaže, odgovorila kako Vlada smatra da je zona u primjeni, a da će naknadno odlučiti o tome kako će se pojas primjenjivati prema pojedinim zemljama EU-a.
Takav stav Tadić smatra apsurdom, budući da je zona proglašena upravo zbog zemalja EU, poput Italije, koja je u međuvremenu proglasila vlastiti ekološki pojas u Jadranu.
"Sama činjenica da je umjesto gospodarskog pojasa proglašena ribolovno-ekološka zona pokazuje svu tugu hrvatske diplomacije i pregovora", zaključio je Tadić.
HSP-ovci su upozorili i na činjenicu da Hrvatska i BiH još nisu formirale zajedničko povjerenstvo, koje je trebalo nadzirati promet poljoprivrednih proizvoda između dviju država, nakon stupanja na snagu Sporazuma o slobodnoj trgovini.
Poljoprivrednicma koji žive u pograničnom području Sporazum iz travnja 2005. omogućio je da svoje proizvode slobodno prevoze preko granice.
No, pravaši upozoravaju da je to dozvoljeno i onima koji u pograničnom području ne žive, ali u njemu imaju zemljište, što se, tvrde, obilato koristi za šverc poljoprivrednih proizvoda.
"Tijekom 10 srpanjskih dana, lani je, kroz meku granicu u Dolini Neretve, u Hrvatsku uvezeno 2500 tona poljoprivrednih proizvoda, što je trećina godišnje proizvodnje u Dolini Neretve", upozorio je Tadić.
Naglasio je da je riječ o robi koja ne prolazi fito-sanitarnu ni veterinarsku kontrolu, pa, kaže, "može slobodno biti zagađena uranom, a da mi to ne znamo".
Takvu praksu ocijenio je skandaloznom, a o svemu je pisanim putem izvijestio potpredsjednika Vlade Damira Polančeca.
HSP-ovci su još jednom upozorili na činjenicu da Hrvatska još nema zakon o javno-privatnom partnerstvu, što je, tvrde, protivno europskim direktivama.