FILTER
Prikaži samo sadržaje koji zadovoljavaju:
objavljeni u periodu:
na jeziku:
hrvatski engleski
sadrže pojam:

Sabor: HSP-ov prijedlog bez potpore većine klubova

ZAGREB, 22. ožujka (Hina) - Saborski klubovi ocijenili su danas dasu mjere koje traži HSP već uvrštene u saborske zaključke kojim suobvezana državna tijela da poduzmu sve korake kako bi obeštetiledržavu zbog kriminala u pretvorbi i privatizaciji, ali da nije biloniti danas ima političke volje to i provesti.
ZAGREB, 22. ožujka (Hina) - Saborski klubovi ocijenili su danas da su mjere koje traži HSP već uvrštene u saborske zaključke kojim su obvezana državna tijela da poduzmu sve korake kako bi obeštetile državu zbog kriminala u pretvorbi i privatizaciji, ali da nije bilo niti danas ima političke volje to i provesti.

Klubovi su u raspravi o HSP-ovu prijedlogu dopuna Zakona o reviziji pretvorbe i privatizacije isticali da je Sabor više puta donosio zaključke i obvezivao Ured za reviziju, Državno odvjetništvo, HFP, HNB i druge institucije da pokrenu postupke proglašavanja ništavnima svih nezakonitih ugovora o privatizaciji, da kazneno progone odgovorne, ali da je sve ostalo samo mrtvo slovo na papiru.

S druge strane, čulo se u raspravi, oni koji su se nezakonito obogatili u privatizaciji danas su istaknuti pojedinci u društvu, a osim predizbornih i drugih političkih poruka da će se tome stati na kraj ništa se nije dogodilo.

"Ovo mi djeluje kao predizborni trik i šaka prašine u oči opljačkanim građanima", poručio je HSP-ovcima Antun Kapraljević (HNS), rekavši da je "pljačkašima" iz doba privatizacije u prilog išao i "pljačkaški zakon, a ni njega se nisu pridržavali".

Damir Kajin (IDS), pak, drži da danas, desetak godina nakon privatizacijske pljačke, nije moguće niti realno očekivati da će krivci biti privedeni pravdi, a nezakonito stečena imovina vraćena. "Nemamo saveznika, ni u medijima, ni u sudstvu, ni u reviziji, ni u politici da bi se išlo u takvu reformu", kazao je.

Branimir Glavaš je u ime Kluba nezavisnih zastupnika govorio o sjednici Središnjeg odbora HDZ-a iz siječnja 1997. kada se, kaže, htjelo progovoriti i reagirati na privatizacijski kriminal, ali se predsjednik Franjo Tuđman, odnosno njegova namjera da stane na kraj pljački, našao u manjini.

Glavaš tvrdi da je od Tuđmana tada tražio da naloži MUP-u da, zbog kriminala, privede dio "nazočnih na toj sjednici", da je Tuđman potom lupio šakom o stol i obećao reagirati, ali da je bio izložen pritiscima, pa i iz Vlade, da ne čini ništa.

"Čuo sam poslije da su Tuđmana ucjenjivali iz Vlade da će, ako dirne u ovo, podnijeti ostavke i srušiti Vladu", rekao je, ocijenivši da su se "sitnim ribama skidale glave, a krupnima šeširi".

HDZ-ovac Branimir Pasecky Glavaševe je navode nazvao lažima, naglasivši da Tuđman nikada nije bio kukavica i kolebljivac, "kako to govore disidenti poput Glavaša, Pašalića, Canjuge i drugih".

Glavaš mu je odgovorio da "nema blage veze o onom o čemu govori", nazvavši ga "običnim ishlapljelim starcem", zbog čega je dobio opomenu.

Budući da su prijedlog HSP-a jedini podržali HSU i SDSS, 'pravaš' Pero Kovačević najavio je da će ga svakih šest mjeseci upućivati u saborsku proceduru, i tako pokazati da za HSP ne prolazi ona Ljube Ćesića Rojsa - tko je jamio, jamio je.

HSP-ovci su kolege iz drugih stranaka prozivali za malodušnost, da se mire s pljačkom i bezakonjem. "Možemo li mi kao nacija tolerirati da netko raspolaže nezakonito stečenom imovinom? Ako možemo, onda raspustimo sve pravosudne, policijske organe, i povucimo se doma iz Sabora", rekao je Tonči Tadić (HSP).

HDZ-ovci su branili mišljenje Vlade koja ne prihvaća HSP-ov prijedlog, uz obrazloženje da već postoje zakonski mehanizmi i instituti da se pokrenu postupci oduzimanja nezakonito stečene imovine.

VEZANE OBJAVE

An unhandled error has occurred. Reload 🗙