"Iskreno se nadam da ta izjava nije bila prenesena točno i u cijelosti", izjavio je glasnogovornik grčkog ministarstva vanjskih poslova Georgios Kumucakos na konferenciji za novinare.
"Takva stajališta štete naporima uloženim u jamčenje stabilnosti i europske perspektive regije, čemu trebaju težiti svi, bez iznimke", dodao je.
Grčki mediji tvrde da je zabrinutost zbog Mustafajeve izjave izrazila i Makedonija, koja graniči s Albanijom i ima veliki udio etničkog albanskog stanovništva.
Osim Skoplja, ta je izjava uznemirila duhove i u Beogradu i u samoj Tirani, objavio je u četvrtak kosovski dnevnik Koha Ditore.
"Ako dođe do podjele Kosova, mi više nećemo moći jamčiti nepromjenjivost granica, ne samo Albanije, već i u albanskom dijelu Makedonije", prenosi Beta Mustafajevu izjavu za jenu skopsku TV postaju koja emitira na albanskom jeziku.
Albansko ministarstvo vanjskih poslova u srijedu je priopćilo kako je riječ o Mustafajevoj "retrospektivnoj izjavi koja se odnosi na razdoblje u kojem je srbijanska vlada predviđala mogućnost podjele Kosova kao krajnjeg rješenja".
"Ministar Mustafaj naglašava kako je rješenje koje predviđa podjelu Kosova bilo i još je uvijek neprihvatljivo, jer bi sigurno izazvalo nestabilnost, a time i opasnost od promjene granica", izjavila je glasnogovornica albanskog ministarstva Desada Metaj.
Albanija i dalje smatra kako je jedino rješenje za Kosovo u njegovoj neovisnosti, "koja bi prouzročila mir i stabilnost u cijeloj regiji", dodala je, istaknuvši kako je Mustafajeva izjava "potpuno u skladu s politikom albanske vlade".
"Neovisnost Kosova trebala bi se ostvariti uz uvjete i jamstva koji bi morali uključivati nepromjenjivost granica Kosova ne samo prema Albaniji, već i prema dijelovima bilo koje druge zemlje", rekao je Mustafaj.
No njegovu su izjavu, kako piše Koha Ditore, neki u Tirani ocijenili pokušajem "narušavanja stabilnosti u regiji", a osudili su je dužnosnici albanskih oporbenih stranaka, ocijenivši je alamantnom i suprotnom stajalištima međunarodne zajednice.
Isti list piše kako službeni Beograd tvrdi kako ta izjava potvrđuje da Albanci nisu odustali od ideje "Velike Albanije" te da Makedonija Tiranu upozorava kako se ne može miješati u njezine unutarnje stvari.
Makedonska ministrica vanjskih poslova Ilinka Mitreva izjavila je kako nepovredivost makedonskih granica mogu jamčiti samo vlasti u Skoplju te da je Makedonija unitarna država i daj se ne može govoriti o "albanskom dijelu Makedonije".
Ni u Prištini Mustafajeva izjava nije dočekana s oduševljenjem, jer kosovski Albanci smatraju kako se Kosovo neće dijeliti, odnosno da to uopće nije opcija u rješavanju njegovog budućeg statusa.
Budući status Kosova je, neovisno o izjavi albanskog ministra vanjskih poslova, izazvao zabrinutost i u Ukrajini. Službeni Kijev u četvrtak je pozvao na strpljivost u procesu pregovora o budućem statusu Kosova i upozorio da bi odluka o dodjeli neovisnosti Kosovu mogla poslužiti kao presedan za Pridnjestrovlje, separatističku regiju u Moldovi uz jugozapadnu granicu Ukrajine.
"S obzirom na postojeći sukob u Pridnjestrovlju u susjednoj Moldovi, mi ne bismo željeli da odluka o statusu Kosova postane opasni presedan za druge sukobe na granici s Ukrajinom", izjavio je glasnogovornik ukrajinskog ministarstva Vasilij Filipčuk.