Spomenuti je zakon, tvrdi Brezigar, donesen na prijedlog Talijanske unije, najviše za pripadnike talijanske manjine u Hrvatskoj koja je odijeljena od matice i osjeća posljedice toga što Hrvatska još nije u Europskoj uniji, a u Sloveniji je zbog tog zakona "od muhe napravljen slon" i veliko pitanje kojim se izazivaju neprijateljski osjećaji prema Italiji.
"U zakonu jasno piše da pravo na državljanstvo imaju pravo osobe talijanskog jezika i kulture. Ne radi se o nikakvom političkom ugrožavanju integriteta Slovenije nego o brizi za talijansku manjinu. U najgorem slučaju zakon je možda u suprotnosti s europskim zakonodavstvom, ali u tom je slučaju u suprotnosti s europskim zakonodavstvom i slovenski zakon koji omogućava dobivanje slovenskog državljanstva za etničke Slovence u drugim državama, pa i u Italiji", tvrdi Brezigar.
On dodaje da u Sloveniji već 15 godina "uvijek isti ljudi" koriste svaku priliku da izazovu animozitet prema Italiji i to kad se čini da se odnosi poboljšavaju, te da je sasvim druga logika odnosa prema Austriji. Austrija prema Sloveniji, procjenjuje Brezigar, ima oštrija stajališta od Rima, ali prema Austriji dominiraju osjećaji "naklonosti i zahvalnosti".
Iako su ljudi koji nisu za dobre odnose s Italijom u Sloveniji manje utjecajni nego prije, treba se pitati kome preuveličavanje problema i zaoštravanje odnosa s Italijom koristi, navodi u komentaru Bojan Brezigar.