Predsjednici Srpske demokratske stranke (SDS), Saveza neovisnih socijaldemokrata (SNSD) i Partije demokratskog progresa (PDP) Dragan Čavić, Milorad Dodik i Mladen Ivanić izjavili su kako su u pregovorima o ustavnim promjenama BiH "pokazali da su dio rješenja, a ne dio problema", posebice istaknuvši kako i kao pojedinci i kao čelnici stranaka "dijele gotovo istovjetna stajališta i poglede na reformu ustava BiH".
"Postignut je korektan kompromis svih sudionika i nadam se da će ova tema biti skinuta s dnevnog reda, a BiH pokazati svijetu da posjeduje unutrašnju snagu da samostalno dogovara određena rješenja", kazao je čelnik PDP-a Ivanić. Dodao je kako su tri najveće stranke iz RS osigurale promjene na razini BiH, ali pri tome "očuvale temeljne vrijednosti entiteta".
"Razgovori u nedjelju bili su bilateralni napor kako bi se došlo do rješenja na zadovoljstvo sva tri konstitutivna naroda", kazao je lider SDS-a i predsjednik Republike Srpske Dragan Čavić. On je izrazio nadu da će sudionici razgovora o ustavnim promjenama "imati dovoljno snage za odluku koja je za sve podjednako dobra, ali i podjednako teška". Predstoje završni razgovori na kojima će biti utvrđen konačni 'paket' ustavnih promjena u BiH, kazao je Čavić, a, po Ivanićevim riječima, ovaj će tjedan biti "iznimno važan za dugoročnu budućnost BiH".
Predstavnici stranaka koje većinu biračkog tijela imaju u Federaciji BiH do sada nisu potvrdili da je postignut dogovor o načinu glasovanja u državnom parlamentu. Predsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Sulejman Tihić potvrdio je samo kako bi ovoga tjedna mogla slijediti završna faza pregovora koja bi trebala rezultirati prihvaćanjem više od 70 amandmana na Ustav BiH.
Prihvaćanju izmjena Ustava o kojima su govorili predstavnici srpskih stranaka te ranije Tihić, za sada se odlučno protive u Stranci za BiH, ali i u Hrvatskoj demokratskoj zajednici BiH. Dužnosnici SBiH drže kako predložene izmjene samo učvršćuju postojeće etničke podjele u zemlji, dok je za HDZ neprihvatljiv bilo kakav dogovor bez otvaranja rasprave o preustroju tzv. srednje razine vlasti odnosno ukidanja entiteta. Pregovori o ustavnim promjenama u BiH traju već devet mjeseci, a u njima sudjeluju čelnici osam političkih stranka, od kojih je pet, na poticaj veleposlanika SAD u BiH Douglasa McElehaneya, prošle nedjelje sudjelovalo u nastavku pregovora prekinutih u siječnju. Konačni dogovor trebao bi biti postignut do ožujka, kako bi preostalo dovoljno vremena da se nova ustavna rješenja pretoče u zakonske odredbe, čime bi se stvorili uvjeti za održavanje jesenskih izbora po novim pravilima.