"Danas smo usredotočeni na dnevni red i radujemo se rezultatima", rekao je novinarima vođa albanskog izaslanstva, ministar lokalne samouprave Lufti Haziri.
"Želimo da status bude riješen što je prije moguće. Neovisnost dolazi i igramo pozitivnu ulogu", dodao je.
Diplomati tvrde da je neovisnost Kosova gotovo sigurna, čime bi se napokon riješio jedan od najtežih europskih problema.
Pregovori se vode pod predsjedanjem Austrijanca Alberta Rohana, pomoćnika posebnog UN-ovog izaslanika Marttija Ahtisaarija.
Bivši finski predsjednik Ahtisaari održao je odvojene radne doručke s obje strane prije početka pregovora.
Kako je najavljeno, na dvodnevnom sastanku trebalo bi se raspravljati o decentralizaciji pokrajine i reformi lokalne uprave.
Uoči početka pregovora albansko izaslanstvo izjavilo je kako od razgovora u Beču ne očekuju konkretan sporazum, već samo predstavljanje platformi o decentralizaciji.
Za svoj plan decentralizacije kazali su da je sličan Ohridskom sporazumu o decentralizaciji vlasti u Makedoniji, dok Beograd predlaže decentralizaciju po uzoru na Daytonski sporazum, s tri puta više srpskih općina na Kosovu.
Pregovori u Beču prvi su izravni pregovori dviju strana od završetka rata na Kosovu, 12. lipnja 1999. godine, i dolaska međunarodne mirovne i vojne misije na Kosovo.
Pregovori su trebali početi krajem siječnja, no odgođeni su za mjesec dana zbog smrti kosovskog predsjednika Ibrahima Rugove.