Pojava novih sila poput Kine i Indije središnja je teme ovotjednog godišnjeg sastanka Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) u Davosu na kojem će se okupiti svjetska gospodarska i politička elita.
PwC je analizirao odgovore 1410 ispitanih izvršnih direktora i 63 posto njih izrazilo je uvjerenje da će globalizacija u sljedeće tri godine pozitivno utjecati na njihove kompanije.
Općenito, čak 71 posto njih očekuje da će u tom razdoblju poslovati u Kini, Indiji, Brazilu ili Rusiji, a 78 posto njih smatra Kinu najznačajnijom tržišnom prilikom.
Istraživanje baca svjetlo na promjenu korporativnih ciljeva i stavova u razdoblju sazrijevanja ključnih novih tržišta a time i nastanka sve većeg srednjeg sloja koji ima dovoljno novaca i sklonosti kupovini zapadnih roba i usluga.
"Smanjivanje troškova više nije jedini cilj globalizacije", konstatirao je izvršni direktor PwC-a Samuel DiPiazza. "Gospodarstva Brazila, Rusije, Indije i, naravno, Kine, nekada su smatrana prvenstveno izvorima jeftine proizvodnje. No, danas ona predstavljaju značajne prilike za rast i multinacionalnih i lokalnih kompanija, proizvodeći istodobno novu generaciju ozbiljnih globalnih konkurenata", dodao je DiPiazza.
Kada su u pitanju najpopularnije metode za ostvarivanje cilja globalne ekspanzije, direktori u prvi plan ističu sklapanje saveza s partnerima. Slijedi otvaranje novih ureda, razvoj jedinstvenih proizvoda, outsourcing te spajanje i akvizicije.
Najveća je prepreka globalizaciji po mišljenju ispitanika prekomjerna zakonska regulativa, koju je izdvojilo 64 posto njih. Na tijesnom drugom mjestu našle su se prepreke trgovini dok su se terorizam i prosvjedi antiglobalističkih pokreta našli na samom dnu liste prijetnji i za njih je glasalo 48 odnosno 21 posto ispitanika.