Druga je svrha skupa da sudionici s regionalne razine pridonesu nastojanjima da se formuliraju načela ponašanja na polju energetike.
Kako se očekuje, velika pozornost bit će poklonjena uspostavi ravnoteže između potrebe da se osigura opskrbljenost energijom i energentima i, s druge strane, nužnosti očuvanja okoliša.
Svoj dolazak na Energetski summit potvrdile su sve pozvane zemlje pa će tako u njegovu radu sudjelovati predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Nebojša Radmanović te predsjednici Bugarske Georgij Parvanov, Rumunjske Traian Basescu, Albanije Alfred Moisiu, Crne Gore Filip Vujanović, Makedonije Branko Crvenkovski i Srbije Boris Tadić. Sloveniju će na summitu predstavljati Žiga Turk, ministar u slovenskoj vladi zadužen za strateški razvoj, a Grčku Anastasios Nerantzis, prvi zamjenik ministra razvitka.
Rad summita pratit će i predstavnik Europske komisije, savjetnik u Upravi za konvencionalne izvore energije Cristobal Burgos Alonso.
Posebni gost sastanka na vrhu o energetici bit će ruski predsjednik Vladimir Putin koji stiže u Zagreb u nedjelju ujutro.
Putin će u nedjelju navečer imati odvojeni susret s domaćinom Stjepanom Mesićem s kojim će razgovarati o energetici i transferu energenata te o projektu Družba Adria.
Mesić je rekao novinarima u četvrtak prilikom posjeta jednoj zagrebačkoj osnovnoj školi da je za Hrvatsku važno da ima različite pravce opskrbe energentima te je potvrdio da će s Putinom razgovarati i o projektu Družba Adria te o LNG terminalu.
Projektu Družba-Adria snažno se protivi hrvatska javnost strahujući od onečišćenja okoliša pa se kao alternativa razmatra trasa koja bi zaobišla Jadran.
Ruski predsjednik sastat će se i s premijerom Ivom Sanaderom, kao i s predsjednicima država jugoistočne Europe koji će sudjelovati u radu summita, među kojima i sa srbijanskim predsjednikom Tadićem.
Pretpostavlja se da će Tadić i Putin razgovarati i o Kosovu, posebno u svjetlu nacrta rezolucije koju su predstavnici SAD-a, Velike Britanije i Francuske u srijedu navečer podnijeli Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda kojom se odluka o statusu Kosova, što predviđa nadziranu neovisnost, odgađa za 120 dana. Rusija je, kao i srbijanski državni vrh, taj dokument ocijenila neprihvatljivim.
Kao uvod u Energetski summit u subotu će se održati regionalni okrugli stol "Sigurnost i stabilnost opskrbe kroz povezivanje nacionalnih energetskih sustava" u Hrvatskoj gospodarskoj komori. Na njemu će sudjelovati vodeći ljudi energetskog sektora jugoistočne Europe kako bi u izravnom kontaktu razmotrili mogućnosti unaprjeđenja suradnje u regiji s posebnim naglaskom na osiguravanje stabilne opskrbe kroz povezivanje nacionalnih energetskih sustava. Predviđeno je da se tom prigodom usvoji i zajednička deklaracija koja će biti predstavljena na summitu.