U ovom dokumentu stoji ocjena kako je Daytonskim sporazumom legalizirano stanje etnički očišćenih prostora uspostavljeno ratom i agresijom, pri čemu je BiH ostala potpuno paralizirana u gospodarskom i demokratskom napretku zbog kompliciranog i nefunkcionalnog državnog uređenja.
Komisija "Justitia et pax" drži kako bi napokon u BiH valjalo provesti popis stanovništva i točno utvrditi posljedice koje je rat ostavio, no ističe kako se politički predstavnici Hrvata toga pribojavaju jer bi porazni rezultati o brojnosti prepolovljenog hrvatskog nacionalnog korpusa u BiH mogli porazno utjecati na buduća rješenja o sudjelovanju u vlasti.
Komisija "Justitia et pax" posebice upozorava kako su Hrvati u BiH stalno predmetom majorizacije te da "de facto više i ne posjeduju instrumente kojima bi mogli sačuvati relevantan politički subjektivitet konstitutivnog naroda".
Političarima, ali i medijima u BiH, zamjera se da nastavljaju manipulirati ratnim zbivanjima, a zaključak je da političkim elitama, pa ni međunarodnoj zajednici, gledanoj kroz Ured Visokog predstavnika (OHR), uopće nije stao do stvarne dobrobiti naroda.
"Opisano društveno ozračje drži sve građane BiH pod dojmom da se rat nije ni završio", stoji u izvješću.
Komisija se stoga zalaže za preustroj BiH u složeni model države s jednakopravnim narodima i građanima.
Osnova takvog koncepta ne bi smjela biti svedena na raspravu o teritorijalnom ustroju, nego na primjenu načela pozitivne diskriminacije manjine kako na lokalnoj, tako i na državnoj razini, zaključak je komisije "Juistitia et pax", Biskupske konferencije BiH, u izvješću o stanju ljudskih prava za 2006 godinu.