Izvješće AI-a o stanju ljudskih prava za razdoblje od 1. siječnja 2006. do 31. 12. 2006. predstavio je u srijedu zagrebački ogranak te udruge, istodobno s oko 150 zemalja svijeta.
"Politika straha potiče povećanu zloupotrebu ljudskih prava u kojoj nijedno pravo nije nepovredivo i nijedna osoba sigurna. Tzv. rat protiv terorizma i rat u Iraku su, nizom zloporaba ljudskih prava, stvorili velike podjele koje bacaju sjenu na međunarodne odnose, zbog čega je teže riješiti sukobe i zaštititi civile", prenosi direktorica AI-a za Hrvatsku Milena Beader riječi glavne tajnice AI-a Irene Khan.
Prema njezinim riječima, "ništa ne prikazuje globalizaciju kršenja ljudskih prava bolje nego američki 'rat protiv terorizma' i njihov program 'izvanrednih transporta' uhićenika u koje su bile umiješane vlade u međusobno udaljenim zemljama kao što su Italija i Pakistan, Njemačka i Kenija".
AI izražava žaljenje što zemlje tzv. zapadne demokracije pod okriljem borbe protiv globalnog terorizma opravdavaju kršenja ljudskih prava.
"Te zemlje više nemaju nikakvog moralnog prava prozivati druge zemlje za kršenja ljudskih prava i temeljnih sloboda", rekla je Beader.
AI smatra da se radi o loše zamišljenim strategijama protiv terorizma koje su malo učinile da bi se smanjila prijetnja nasiljem ili osigurala pravda za žrtve terorizma.
"Ali su zato diljem svijeta nanijele štetu ljudskim pravima i vladavini prava", poručuje AI.
U najnovijem izvješću AI-a kao krizne točke glede kršenja ljudskih prava civila ističe, Irak, Afganistan, Izrael i okupirana područja.
AI proziva međunarodnu zajednicu da nije pokazala dovoljno volje pred teškim krizama ljudskih prava u 2006., bilo u zaboravljenom sukobu u Čečeniji, Kolumbiji i Šri Lanki ili u onim dobro znanim na Bliskom istoku. Kao "otvorenu ranu na svjetskoj savjesti" AI ističe sudansku pokrajinu Darfur i optužuje Vijeće sigurnosti UN-a za "dvoličnost njegovih najmoćnijih članova". U tom je području pod naletom islamskih milicija, uz blagoslov vlade u Kartumu, do sada poginulo 200.000 ljudi a više od dva milijuna je raseljeno.
Ono što je također obilježilo proteklu godinu je, kako ocjenjuje AI, produbljavanje podjele između muslimana i nemuslimana, potaknute "protuterorističkim strategijama u zapadnim zemljama", te sve veće gušenje slobode izražavanja.
"Jedna od najnovijih metoda je blokiranje interneta", kazala je Beader. To se posebice odnosi na Kinu, Siriju, Vijetnam, Bjelorusiju i Iran, dodala je.
U svom izvješću AI je pozvao vlade da odbace politike straha te ulažu u institucije za ljudska prava i vladavinu prava na nacionalnoj i mađunarodnoj razini.