Dužnosnici ministarstava vanjskih poslova dviju zemalja sastali su se u Havani iza zatvorenih vrata u utorak i srijedu, a razgovore će nastaviti u New Yorku na marginama Opće skupštine UN-a.
Razgovori su bili "srdačni, iskreni i konstruktivni" i nijedno pitanje nije bilo zaboravljeno, kaže se u zajedničkom priopćenju.
Ne spominje se međutim 59 disidenata koji su 2003. završili u zatvoru zbog pružanja otpora kubanskoj komunističkoj vladi.
Njihovo oslobađanje traže zemlje članice EU-a i međunarodne organizacije za ljudska prava. Europska unija zbog njihova je uhićenja, kao i pogubljenja trojice otmičara trajekta, Kubi uvela diplomatske sankcije koje su samo djelomično ukinute.
"Ovaj sastanak nije imao praktičnih rezultata", rekao je Elizardo Sanchez, vođa nezakonite ali tolerirane Kubanske komisije za ljudska prava i nacionalu pomirbu.
Sanchez je napomenuo da su deseci od 240 ljudi koji se nalaze u kubanskim zatvorima iz političkih razloga ozbiljno bolesni, no Kuba ne dopušta Međunarodnom Crvenom križu (ICRC) pristup svojim zatvorima.
Sastanak u Havani bio je prvi predviđen "mehanizmom" bilateralnih konzultacija između Madrida, bivše kolonijalne sile, i Havane, dogovorenih tijekom posjeta španjolskog ministra vanjskih poslova Miguela Angela Moratinosa Kubi 3. travnja.
Kubanska vlada pristala je na redovite razgovore o ljudskim pravima, ali ne želi razgovarati o političkim zatvorenicima, tvrdeći da na Kubi ne postoje disidenti nego samo "plaćenici" Sjedinjenih Država.