Njujorški Dow Jones indeks spustio je gotovo jedan posto, na 13.295 bodova. S&P indeks potonuo je za više od jedan posto, na 1.493 boda. Tehnološki Nasdaq oslabio je 0,9 posto, na 2.549 bodova.
Ulagači na tržištu obveznica definitivno su odustali od očekivanja da će američka središnja banka Fed ove godine sniziti kamatne stope. Razlog tome je jačanje gospodarskih aktivnosti u SAD-u, što potiče zabrinutost od rasta inflacije.
To je izazvalo rast prinosa po američkih državnim obveznicama, koji su dosegnuli 5,3 posto. Istodobno, to je pritisnulo cijene dionica financijskih institucija i uslužnih kompanija, najsenzitivnijih na promjene kamatnih stopa.
"Kamatne stope uvelike pritišću tržišta dionica. Prodaju se dionice jer je sve manje vjerojatno da će Fed snižavati kamatne stope, a ulagači sada pričaju o podizanju kamatnih stopa", rekao je Richard Parower, izvršni direktor J&W Seligmana.
Od 90 dionica sadržanih u S&P financijskom indeksu njih čak 84 bilježilo je gubitke, pri čemu su najveće među njima, primjerice Citigroupa oslabile 1, 6 posto, a JP Morgan Chasea 2,1 posto. U prosjeku za 1,5 posto oslabile su i dionice usluženog sektora.
Na većem gubitku bile su i tehnološke dionice, a najviše je tome doprinijela dionica Googlea, oslabivši 1,3 posto. Nadalje, razočaravajuće procjene poslovanja Texas Instrumentsa potaknule su prodaje njegovih dionica, koje su tako izgubile na cijeni dva posto.
Na europskim burzama cijene dionica također su oslabile, pri među su najveće gubitke bilježile bankarske i tehnološke dionice uslijed zabrinutosti od rastućih kamatnih stopa. Londonski Ftse indeks spustio se 0,7 posto, na 6.520 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,4 posto, na 7.678 bodova.