Tako je njujorški Dow Jones indeks porastao 0,15 posto, na 13.347 bodova. No, S&P indeks oslabio je 0,2 posto na 1.503 boda. Tehnološki Nasdaq bio je na gubitku 0,6 posto, na 2.546 bodova.
Najava DaimlerChryslera da će prodati 80 posto dionica Chryslera private equity kompaniji Cerberus Capital Management za 5,5 milijardi eura potaknula je kupovine dionica automobilskih kompanija. Naime, brokeri Bear Stearnsa ustvrdili su da je Chryslerova prodaja povoljna i za General Motors (GM) i za Ford Motor te je podigla investicijski rejting dionicama GM-a. Obje dionice dobile su nekih četiri posto na cijeni.
No, poticaj dionicama u automobilskoj industriji na tržištu je zasjenila prodaja dionica vodećih financijskih institucija i industrijskih kompanija, senzitivnih na izmjene kamatnih stopa, nakon tromjesečnog izvješća filadelfijskog ogranka američke središnje banke Fed. Ono sadrži snižene procjene američkog gospodarskog rasta u drugom tromjesečju uz tvrdnju da bi temeljna inflacija i nezaposlenost trebali ostati do konca godine na trenutnim razinama.
"Dow je dobio poticaj od industrijskih komponenti poput GM-a, no općenito na tržištu padaju cijene dionica. Ulagači čekaju na podatak o potrošačkim cijenama i sa tržišta nekretnina", ustvrdio je Todd Clark, direktor trgovine dionicama pri Nollenberger Capital Partnersu.
Također, tržište je nakon niza rekordnih vrijednosti Dow Jonesa i dobitaka S&P indeksa dobilo razloga za dobitononse prodaje, ističu trgovci.
Na europskim burzama također su zabilježene korekcije cijena dionica, ponajprije u rudarskom sektoru. Londonski Ftse indeks spustio se 0,2 posto, na 6.555 bodova. Frankfurtski DAX oslabio je 0,3 posto, na 7.459 bodova.