G8 je neslužbeni forum koji okuplja vodeće industrijske demokracije: Njemačku, Francusku, Italiju, Japan, Sjedinjene Države i Kanadu (od 1976.) te Rusiju (od 1998., koja se nakon propasti Sovjetskog Saveza, postupno sve više uključivala u proces te postala članica.)
Reuters donosi pregled tema i zaključaka s posljednjih pet sastanaka na vrhu Skupine G8, koja se bavi velikim gospodarskim i političkim pitanjima - od domaćih tema članica skupine do izazova međunarodne zajednice.
KANADA - KANANASKIS - lipanj 2002:
- Sudionici su dogovorili 20 milijardi dolara kojima će financirati borbu protiv ekstremističkih skupina koje se nastoje domoći nuklearnog oružja, poglavito iz zaliha preostalih iz bivšeg Sovjetskog Saveza.
- Vezano na stara obećanja, lideri zacrtali nov program razvoja za Afriku. Međutim, afrički akcijski plan kritiziran je jer je nudio puno savjeta, a malo novca.
FRANCUSKA - EVIAN - lipanj 2003:
- Članice G8 pozvale na provedbu strukturalnih reformi te na veću fleksibilnost bogatih gospodarstava unatoč snažnome otporu javnog sektora, poglavito u zemlji domaćina, Francuskoj.
- Sudionici su pokušali naći zajednički jezik oko rata u Iraku kojemu se protivi polovica članica G8.
- Summit je bio praćen silovitim prosvjedima.
SJEDINJENE DRŽAVE - SEA ISLAND, GEORGIA - lipanj 2004:
- Na summitu je dogovoreno produljenje programa za siromašne zemlje, a produljeno je i trajanje Incijative za visoko zadužene zemlje. Nije usuglašen potpun otpis dugova za zajmove koje su afričke zemlje podigle kod vodećih svjetskih agencija.
- Naglašena je potreba rješavanja arapsko-izraelskog sukoba kao dio inicijative za političku i gospodarsku reformu šireg Bliskog istoka.
VELIKA BRITANIJA - GLENEAGLES - srpanj 2005.
- Lideri G8 najavili da će pojačati pomoć Africi. Agencije za pomoć tvrdile su da se od toga sastanka u Škotskoj malo novog novca slilo u njihove fondove te su optužile G8 da ne ispunjava obećanje.
- G8 je najavio udvostručenje pomoći Africi do 2010., najavom izdvajanja 25 milijardi dolara godišnje za Afriku.
- G8 i donatori najavili su povećanje ukupne pomoći za zemlje u razvoju na oko 50 milijardi dolara godišnje do 2010.
- G8 je objavio da globalno zatopljenje zahtijeva hitnu akciju, ali ne uspostavlja mjerljive ciljeve smanjenja stakleničkih plinova koji su najodgovorniji za promjenu klime.
RUSIJA - SANKT PETERBURG - srpanj 2006:
- G8 je raspravljao o Sporazumu o svjetskoj trgovini, a summit protekao u znaku razmimoilaženja oko stajališta o Bliskom istoku.
- Dogovorena je formalna agenda o energetskoj sigurnosti, borbi protiv epidemija i promicanje obrazovanja, ali bez financijskih obećanja.
- Rusija je morala popustiti pred zabrinutošću Europske unije oko sigurnosti u isporuci energenata. Moskva ipak nije pristala ratificirati Povelju o energetici, međunarodni pravilnik za naftu i plin.
- Moskva isprva nije na dnevni red stavila pomoć Africi, koji je bio top-tema summita iz 2005., ali je naknadno ipak uvrstila to pitanje.